Pestovanie cesnaku možno zvládnuť na záhrade, ale aj doma v kvetináči.
Čo sa týka nás, cesnak je niečo, čo nesmie na Vašom dvore chýbať. Rastie ľahko, chutí skvele a zaberá málo miesta. Dokonca aj tí s malými záhradami môžu vypestovať dostatok cesnaku, aby boli sebestační v jeho produkcii po dobrú časť roka.
Ako správne pestovať cesnak?
Jediné, čo musíte urobiť, je zasadiť správne odrody v správnom čase a do správnej pôdy. Potom zožať, keď je správne načasovanie a správne uskladniť.
1. Výber druhov cesnaku
Ak sa pozriete do špecializovaného katalógu, nájdete desiatky odrôd, ale pre všeobecné účely je najdôležitejšie rozdiel medzi mäkkými a tvrdými stonky.
Mäkké stonky majú svoje meno, pretože celá zelená rastlina umiera a vädne smerom dole, nezanecháva nič než plod a ohnuté stonky, ktoré sa ľahko zapletajú. Tvrdé stonky majú v stredu tuhú stopku, ktorá končí v krásnej kvetine, a potom sa vysuší na tuhú tyčinku, u ktorej spletení nie je možné.
Odrody mäkkých stoniek kúpite klasicky v obchodoch s potravinami, pretože je najjednoduchšie je pestovať v miernom podnebí. Vydrží dlhšie, ale sú menej tvrdé a produkujú malé, výrazne voňajúce hlavičky cesnaku. Odrodám tvrdých stoniek sa najlepšie darí tam, kde je skutočná zima, pretože sú v teplej klíme zraniteľnejšie.
2. Vysadenie cesnaku
V polovici jesene zasaďte cibuľky cesnaku do úrodnej pôdy, ktorá je pokiaľ možno bez burín. Vložte cesnak koreňovú stranou nadol asi 20 cm od seba vo všetkých smeroch, zakopte špičky cesnaku do hĺbky cca 5 cm. Akonáhle sa objaví zelené výhonky, obklopte okolia cesnaku slamou. Až tvrdé mrazy zabijú výhonky, mulčujte slamou celú výsadbu.
Na jar, keď sa objavia nové výhonky, slamu žať. Dajte im zálievku zmesné rybie emulzie a kvapalných morských rias. Starajte sa a odstraňujte akýkoľvek burinu. Vodu používajte len v prípade, že je pôda suchá 2 alebo viac centimetrov do hĺbky, nikdy nepolievajte od koruny rastlín.
3. Odrezávanie kvetov cesnaku
Strávili sme väčšinu z nášho záhradného života odrezávaním kvetov z drobného cesnaku, aby nevyberali energiu z plodov. Potom sme však čítali príbeh o českom Guru, ktorý hovoril, že na tom nezáleží.
No pravda je taká, že na tom nezáleží až tak veľmi. Vypracovali sme experiment, ktorý vyčleňovala vždy 30 miest, v dvoch radoch a výsadbu rovnakej odrody v oboch. Keď bol cesnak asi v polovici pestovaní, začali sme orezávať kvety, ale iba u jedného riadku. Pri zbere sme po orezaní dostali z orezané radu 2,3 kg cesnaku, zatiaľ čo 3 kg z radu neořezané.
Tipy pre orezávanie cesnaku
1. Nijako neškodí, keď ich pár zjete, ale nečakajte, až budú príliš veľké. Väčšina skvostov na predaj je väčšia ako 10-15 cm, čo je ideálne dĺžka pre tú najlepšiu chuť a textúru.
2. Môžete si ich tiež pár natrhať do vázy, ale neberte je príliš skoro. Ak počkáte, až budú vrcholky dobre rozvinuté, môžete dostať hlavu drobných cesnakových zŕn, ktoré môžu byť použité celá a nezrelá namiesto mletého cesnaku.
4. Úroda cesnaku
Odrody cesnaku sú rozdelené na počiatočné, stredné a neskoré obdobie, v závislosti od klimatickej zóne a počasie počas rastového roka. Teplo rast zrýchľuje, chlad spomaľuje. Hoci je obdobie zberu široké, ak plánujete jesť čerstvý cesnak, je len malé obdobie, po ktorej sa Vám podarí cesnak skladovať.
Plody sú pripravené, keď väčšina spodných listov je sfarbená dohneda. Horná časť rastliny bude stále vyzerať zelene. Tieto hlavy sú ďaleko jemnejšie na chuť, než sa zdá.
Vyberte deň zberu, keď je pôda suchá. Povoľte pôdu vykopávací vidličkou, vložte ju opatrne pozdĺž hlavy, vytiahnite z radu a umiestnite do plochého nosiča.
5. Vysušenie cesnaku
Nechajte celé rastliny vysušiť v jednej vrstve na slnku tam, kde je teplo, ale nie príliš horúco. Akonáhle bude vonkajšia vrstva „papierová“, potom odstráňte zo slnka, zbavte čo najviac nečistôt a uskladnite.
Hotový cesnak bude stále vyzerať špinavo v porovnaní s akýmkoľvek komerčným. Nechajte to tak, pretože ďalšie čistenie môže skrátiť dobu skladovania. Ak nemôžete vystáť to, ako cesnak vyzerá, skúste odstrániť vonkajšiu vrstvu.
6. Skladovanie cesnaku
Ideálna teplota je medzi 12-21 stupňami, s miernou vlhkosťou a dobrou cirkuláciou vzduchu, na svetle, ale musí byť mimo priame slnko. Skladujte cesnak v pokiaľ možno tepelne izolované skrini. Určite sa vyvarujte skladovania v chladničke (prebytočný chlad vedie ku klíčeniu) a v plastových taškách, ktoré môžu spôsobiť hnilobu.