Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Plánujete si zaobstarať televíziu, ale v záplave ponuky neviete akú? Nechajte si poradiť

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
televízor www.gettyimages.com

Veľká, múdra a s maximálne ostrým obrazom. Tak by sa dala charakterizovať súčasná televízia. Na základe akých parametrov ale vybrať tú pravú? Poradíme vám!

Bez televízie sa v súčasnej dobe nezaobíde takmer žiadna domácnosť. V mnohých ich nájdeme niekoľko. V obývačke, spálni, detskej izbe a mnohokrát aj v kuchyni a kúpeľni. Sú ľudia, ktorí televízor vnímajú ako spoločníka. Hovorené slovo  im pomáha v sústredení.

Akú uhlopriečku?

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere je uhlopriečka TV, teda jej veľkosť. Tú vyberajte s prihliadnutím jednak k rozmerom miestnosti, v ktorej sa televízor bude nachádzať, ale aj k vzdialenosti, z ktorej ju budete sledovať. V tejto súvislosti odporúčame vychádzať z tabuliek, ktoré majú renomovaní predajcovia a výrobcovia k dispozícii na svojich stránkach. Všeobecne sa dá povedať, že optimálna vzdialenosť zodpovedá približne trojnásobku veľkosti uhlopriečky.

HD ready, Full HD, alebo Ultra HD?

Ďalším dôležitým parametrom je rozlíšenie televíznej obrazovky, ktoré sa podobne ako u fotografií udáva v pixeloch. Čím viac pixelov daný televízor má, tým lepší obraz sprostredkováva. Rozlíšenie obrazovky a s ním súvisiaca kvalita obrazu však úzko súvisí s vyššie zmienenou veľkosťou uhlopriečky. Čím väčšia televízia, tým vyšším rozlíšením by mala disponovať. Kým malé televízory si vystačia s rozlíšením HD ready, pre televízory s uhlopriečkou okolo 80 cm je vhodné full HD a pre televízory s uhlopriečkou nad 100 cm je ideálny Ultra HD.

OLED alebo QLED?

Na trhu sa stretávame s televíziami s rôznymi označeniami televíznych panelov (LCD, LED, HDR, OLED, QLED), v ktorých sa rad používateľov stráca. Tie nás v podstate informujú o kvalite obrazu ako takého (jasu a kontrastu), ale aj spotrebe daného televízora. Najlepšiu kvalitu obrazu v každom prípade v súčasnosti sprostredkovávajú OLED panely. Absolútnou špičkou v súčasnej dobe však je QLED Samsung TV s panelom podsvietením LED diódami.

Zamerané na chytré televízie

Ak svoju televíziu budete chcieť pripojiť na internet, zamerajte svoju pozornosť na smart televízie. Tie sú také väčšie  tablety. Umožňujú pripojenie k internetu aj sťahovanie rôznych aplikácií. Vybrané modely dokážu zdieľať dáta s mobilným telefónom, tabletom aj stolným počítačom.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.