Pór je zelenina s liečivými účinkami
Pór je zelenina, ktorú používali už staroveké národy, ktoré mu prikladali liečivé účinky. Pór sa dá celkom dobre pestovať v našich podmienkach..
Čo obsahuje?
Pór (správne pór záhradný, lat. Allium porrum ) má veľa vitamínov A, B, C, K a E, obsahuje minerálne látky vápnik, železo, draslík, sodík, zinok, mangán, ďalej tiamín a niacín a tiež éterické oleje.
Aké sú jeho liečivé účinky
Pór pomáha s črevnými kolikami , lieči ochorenie obličiek, pečene i žlčníka, čistí krv, znižuje cholesterol, čistí lymfatický systém, je dobrou prevenciou proti rakovine , pomáha proti zápche a hemoroidom, je močopudný, posilňuje imunitu, pre tehotné ženy je vhodný najmä z dôvodu. vysokého obsahu kyseliny listovej.
Ako sa pór pestuje
Pór má niekoľko druhov, ale v zásade ich môžeme rozdeliť na zimné a letné . Zimné vysievame na jeseň, vyrastie nám ešte do prvých mrazíkov, zostáva na záhone cez zimu do jari. Môžeme ho žať po celú zimu (vydrží až do – 15 ° C) a mať tak po celú dobu prísun vitamínov. Letné odrody vysievame na jar, po vzídení ich presadíme na záhon vyhnojený kompostom. Zberáme v lete a na jeseň, ale časť rastlín si môžeme nechať do druhého roku, aby vykvitli a my mali nové semienka.
Polohu znesie pór akúkoľvek, nevadia mu ani studenejšie miesta. V začiatkoch pestovania ho treba veľa zalievať . Potrebuje pôdu bohatú na živiny – buď predhnojenú kompostom, alebo ho vysadiť po zemiakoch alebo uhorkách (to sa dá realizovať pri zimných odrodách).