Pre človeka liek, pre zvieratá jed- avokádo
Avokádo je bohatým zdrojom vitamínov a minerálnych látok.
Obsahuje len málo cukru, ale naopak veľa vlákniny, vďaka čomu pomáha udržiavať pocit sýtosti. Netypické je tiež zloženie mastných kyselín, ktoré sa v avokáde podobá olivovému oleju.
Avokádo je plod tropického stromu. Má hruškovitý tvar, vo vnútri je veľká kôstka, ktorá je jedlá. Avokádo je zhruba pomerne veľký plod vážiace od 100 g až po 1 kg. Avokádo je pre svoje výživové hodnoty na jednej z prvých priečok u priaznivcov zdravého životného štýlu.
Čo obsahuje?
Avokádo je veľmi výživné ovocie. Obsahuje 20 rôznych vitamínov a minerálnych látok, najmä vitamíny K, C, B5, E, A, B1, B2, B3, kyselinu listovú, ďalej potom draslík, horčík, železo, meď, mangán, zinok a fosfor. Je naozaj cenným zdrojom vlákniny. Spomínaný draslík je veľmi významný pre bunky v tele a väčšinou ho máme nedostatok. V avokáde (v 100 gramoch) možno nájsť až 14% odporúčanej dennej dávky. To je viac, než koľko obsahuje banán, ktorý bol donedávna považovaný za najväčší zdroj draslíka.
Mononenasýtené mastné kyseliny
Avokádo patrí k potravinám s vysokým obsahom tuku. Tento tuk je z väčšiny kyselina olejová, teda mononenasýtená mastná kyselina, čo je hlavná zložka olivového oleja. Významným pozitívom kyseliny olejovej je fakt, že znižuje zápaly a má dobrý vplyv na gény, ktoré sú previazané s ochorením doby – rakovinou. Avokádový olej je veľmi vhodný pre zdravé varenie.
Aj toto sú pozitívne účinky avokáda
znižuje hladinu cholesterolu
má antioxidačné účinky, obsahuje antioxidant, ktorý chráni oči
umožňuje čerpanie živín z rastlinných potravín
pomáha predchádzať rakovine
pôsobí preventívne proti osteoporóze
zmierňuje príznaky artritídy
napomáha chudnutiu
Ľudia, ktorí pravidelne jedia avokádo, sú oveľa zdravší než zvyšok populácie.
Avokádo a domáci miláčikovia
Avokádo obsahuje okrem iného tiež jedovatú látku Persin . Táto zložka je jedovatá hlavne pre vtáctvo, ale môže vážne poškodiť zdravie i psom alebo mačkám, kravám, koňom, prípadne ďalším zvieratám. Z dostupných informácií vyplýva, že pre zvieratá sú toxické všetky časti rastliny, teda nielen plod, ale aj listy a kôra.