Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo je vzduch vo vašom dome nebezpečný. Odhaľte skryté hrozby

reklama:
reklama:
vzduch v miestnosti
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prečo je vzduch vo vašom dome nebezpečný. Odhaľte skryté hrozby Foto: www.freepik.com

Nedávna štúdia odhalila alarmujúce úrovne znečistenia vzduchu vo vnútri našich domovov. Prečítajte si o neviditeľných hrozbách, ktoré dýchame každý deň a objavte, ako môžeme svoje prostredie urobiť bezpečnejším.

V našich domovoch dýchame vzduch, ktorý môže byť škodlivý pre naše zdravie. Štúdia spoločnosti Dyson, známej výrobcom vysávačov a čističiek vzduchu, poskytla nové poznatky o kvalite vzduchu v interiéroch. Zberajúc údaje z viac ako 2,5 milióna čističiek vzduchu po celom svete v období 2022 až 2023, štúdia prináša pohľad na kvalitu ovzdušia v domácnostiach, ktorá by nás mohla znepokojiť.

Štúdia sa zameriava na dva hlavné typy znečisťujúcich látok – PM2,5 a prchavé organické látky (VOC). PM2,5 sa vzťahuje na častice s priemerom 2,5 mikrometru, ktoré sú neviditeľné voľným okom, ale vdychujeme ich. Sú prítomné pri spaľovaní, ako je varenie, kúrenie, alebo dokonca z pelov, zvieracej srsti a prachu. VOC, ako je benzén a formaldehyd, sa uvoľňujú pri činnostiach ako čistenie alebo varenie a z rôznych produktov, vrátane deodorantov a sviečok.

čistička vzduchu
Prečo je vzduch vo vašom dome nebezpečný. Odhaľte skryté hrozbyFoto: www.freepik.com

Zaujímavým zistením je, že znečistenie vnútorného ovzdušia je vo väčšine krajín vyššie než vonkajšie znečistenie. V zime, kedy trávime viac času doma a máme uzavreté okná, sa znečistenie ešte zvyšuje. Zaujímavé sú aj rozdiely v znečistení medzi jednotlivými krajinami. Napríklad v našej republike je najznečistenejší mesiac marec, zatiaľ čo najčistejší je júl.

Pomerne znepokojujúci je fakt, že iba 8 % čističiek Dyson je používaných v automatickom režime, ktorý neustále monitoruje a reaguje na zmeny kvality ovzdušia. Využívanie tohto režimu je celosvetovo nízke, čo naznačuje nedostatočné využitie technológií na kontrolu kvality vzduchu v domácnostiach.

V rámci našej domácej starostlivosti by sme mali klásť dôraz aj na pravidelné vetranie a čistenie priestorov. Experti radia, aby sa vnútorné prostredie nezanedbávalo a aby sa používali rôzne metódy na zníženie znečistenia, vrátane použitia rastlín, ktoré čistia vzduch, a pravidelného čistenia filtrácie vzduchu.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.