Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo nás bolí hlava? A aký domáci pomocníci nám pomôžu?

reklama:
reklama:
Bolesť hlavy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti, viac trápi ženy, ale ani páni nie sú týmto nepríjemným prejavom ušetrení. Než siahnete po najjednoduchšom riešení a vezmete si prášok, skúste domáce postupy a bylinky, ktoré vám môžu uľaviť.

Bolesť hlavy
www.gettyimages.com

Prečo nás bolí hlava

Bolesť hlavy má mnoho príčin. Žijeme v uponáhľanej dobe a máme málo pohybu. Dôvody bolestí hlavy môžu byť menej závažné, ale rovnako tak nás môže varovať pred závažnou chorobou. Pamätajte, že každá chronická bolesť hlavy musí byť vyšetrená lekárom. Čo všetko môže prispieť k tomu, že nás bolí hlava:

  • porucha spánku
  • zlé držanie tela
  • alkohol
  • počasie
  • stres
  • čelenka, utiahnutý cop
  • nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu
  • zlá skladba stravy, prejedanie, hlad, nedostatok tekutín
  • fajčenie
  • menštruačné ťažkosti
  • choroby – nádorové ochorenia, porucha funkcie štítnej žľazy, vysoký tlak, infekcie v organizme, pečeňové poruchy a iné
  • prepracovanie, príliš času stráveného pred obrazovkami počítačov

Medovka lekárska upokojuje celý organizmus

Upokojujúce účinky medovky sú známe už dlho, veľkej obľube sa tešia zvlášť v dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu. Tíši nielen nervovú sústavu, ale aj psychiku. Pri bolestiach hlavy sa odporúča potierať čelo a spánky podrvenými listami alebo tinktúrou. Stav môžeme podporiť aj medovkovým čajom: 10g medovky prelejeme 0,5 l vriacej vody a ponecháme 10 minút lúhovať.

Majoránkový olej má silne utišujúci vplyv

Majorán má príjemnú vôňu a v našich kuchyniach má nenahraditeľnú úlohu. Podporuje trávenie, tvorbu materského mlieka, napomáha pri nespavosti a vraj tíši aj nešťastnú lásku. Majoránkový olej vám môže uľaviť od bolestí.

Ako si ho vyrobiť:

Pripravíme si fľašu a naplníme ju 30 g čerstvých lístkov majoránky. Zalejeme kvalitným panenským olejom a ponecháme na teplom mieste 14 dní macerovať. Občas premiešame. Nakoniec prefiltrujeme cez plátno. Pri bolestiach hlavy natrieme čelo a jemne masírujeme. Olej môžete využiť aj na iné bolestivé miesta na tele.

Rimbaba má vplyv na prekrvenie

Hlavným účinkom rimbaby je tlmiť bolesť , a to aj migrénu. Ovplyvňuje rozširovanie a zužovanie priesvitu ciev, tým zlepšuje prekrvenie. Okrem migrén sa užíva pri menštruačných a reumatických bolestiach. Je však potrebné dodržiavať dávkovanie.

Preventívne proti migréne sa odporúča zjesť jeden list rimbaby denne. Ak trpíte bolesťami hlavy, vyskúšajte tinktúru:

Čerstvú vňať rimbaby nakrájame na malé kúsky (asi 150 g), dáme do pohára a zalejeme 60% alkoholom. Takto ponecháme minimálne mesiac lúhovať, pravidelne pretrepávame. Nakoniec scedíme. Bežná dávka je 3x denne 30 kvapiek. Dodržujte dávkovanie, vysoké dávky môžu podráždiť žalúdok.

Ľubovník proti bolestiam hlavy a depresiám

Ľubovník je známou bylinkou na depresie, nervozitu, nespavosť a mnoho ďalších. Úspechy slávi aj pri  bolestiach hlavy, migrénach a menštruačných problémoch.

Pripravte si čaj:

Jednu čajovú lyžičku zalejeme 250 ml vriacej vody a ponecháme krátko vylúhovať. Mal by sa popíjať nejakú dobu, neúčinkuje hneď. Ľubovník sa nesmie kombinovať s niektorými liekmi (antidepresíva, niektoré lieky na riedenie krvi, digoxín atď.), Znižuje účinnosť hormonálnej antikoncepcie!

Bukvica lekárska, tradičný pomocník pri bolestiach

Bukvica je nielen krásna bylinka , ale vie účinne bojovať proti bolestiam. Má mnohostranné využitie, preto ju nájdeme v mnohých čajových zmesiach. Aj vy si ju môžete nazbierať na lesných lúkach a stráňach, je nápadná svojim karmínovo červeným kvetenstvom a tiež väčšinou prerastá ostatnú vegetáciu.

Pri bolestiach hlavy popíjame čaj po malých šálkach až do úľavy (2 čajové lyžičky sušenej bukvice zalejeme 250 g vriacej vody a ponecháme 15 minút lúhovať).

Kozlík lekársky vo forme tabliet alebo tinktúry

Kozlík lekársky sa ľahko rozrastá, zbiera sa koreň, najlepšie od októbra do novembra alebo skoro na jar. Má upokojujúce účinky na búšenie srdca, depresie, stres, nepokoj, nervozitu, žalúdočnú neurózu. Neužívajte dlhodobo, maximálne 4 týždne.

Tinktúra z valeriány: Čerstvé korene pokrájame na menšie kúsky a zalejeme kvalitným alkoholom. Ponecháme 14 dní lúhovať a scedíme. Užíva sa 20 kvapiek 3x denne.

Čajová zmes pre úľavu

Proti tlakovým bolestiam pomerne rýchlo účinkuje čajová zmes, zložená z týchto bylín: zemežlč lekárska, rebríček obyčajný, žihľava dvojdomá a levanduľa lekárska. Pôsobí proti bolesti a celkovo upokojuje organizmus. Môže uľaviť od zlého spánku a nervozity.

Jednotlivé bylinky si namiešame v pomere 1: 1: 1: 1, na čaj postačí jedna čajová lyžička, ktorú zalejeme 200 ml vriacej vody, ponecháme 5 minút lúhovať a popíjame ešte horúci.

Babské rady z kuchyne

Zo surovín, ktoré má skoro každá gazdinka vo svojej kuchyni možno vyrobiť pomocníka proti bolestiam hlavy. Napríklad cesnakový obklad . Aj keď to nie je úplne voňavá metóda, za pokus stojí. Rozdrvíme jeden strúčik cesnaku a potrieme ním čelo a spánky. Ponecháme pôsobiť desať minút a vlažnou vodou zmyjeme.

Zemiaky , tak „obyčajná“ surovina môže zatočiť s bolesťami. Stačí nakrájať na hrubšie plátky, zabaliť do plátna a priložiť na čelo.

Využijete aj šupku z  citróna , vnútornú stranu priložíme na čelo a trieme spánky.

Treba podotknúť, že každý z nás je originál a musí si nájsť svoju vlastnú metódu, bylinku či kombináciu bylín. Ak trpíte chronickou chorobou, poraďte sa s lekárom o vhodnosti danej bylinky.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.