Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pri čistení žalúzií príde vhod použiť tiež obyčajný vysávač.

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
čistenie žalúzií www.gettyimages.com

Žalúzie alebo rolety sú často poslednými vecami, o ktorých premýšľame pri čistení, hoci ich upratovanie zaberie max. 30 minút mesačne. Vy potom nemusíte mať zlé svedomie a žalúzie a rolety sú krásne na pohľad.

Než sa však pustíte do ich upratovania, je potrebné si povedať, z akého materiálu sú Vaše žalúzie. Žalúzie môžu byť vyrobené z dreva, kovu, alebo kompozitu a závesy sú väčšinou z tkaniny. Kým závesy, prípadne rolety, vyrobené z jemných tkanín, ako je hodváb, by mali byť profesionálne čistené, všetko ostatné môžete vyčistiť sami v pohodlí Vášho domova.

Ako účinne vyčistiť žalúzie?

Drevené žalúzie

Ošetrite tieto žalúzie ako drevený nábytok. Prach odstráňte mäkkou, čistou handričkou, alebo chemicky ošetrenou prachovou látkou. Žalúzie zatiahnite v celej dĺžke, nakloňte lišty do takmer zatvorenej polohy, podržte si spodnú lištu a opatrne zotrite všetok prach. Potom lišty otočte druhým smerom a proces čistenia zopakujte.

Handričku z mikrovlákna môžete tiež navlhčiť teplou vodou a utrieť dôkladne lišty, aby ste sa zbavili odolných nečistôt. Potom žalúzie otvorte a nechajte vyschnúť.

Hliníkové a vinylové žalúzie

Žalúzie zatiahnite, ale nezatvárajte ich  úplne, aby ste mohli každú „lištu“ dôkladne vyčistiť. Držte ruku na dolnej lište, ľahko ju odlepte od okna a udržujte ju napätú. Pripojte nadstavec (mäkkú prachovú kefu) od vysávača a vysajte prach z niekoľkých líšt súčasne, a to pohybom zo strany na stranu alebo hore. Na záver žalúzie utrite  navlhčenou handričkou z mikrovlákna. Otvorte žalúzie a nechajte ich prirodzene vysušiť.

Ako účinne vyčistiť rolety?

Mobilné rolety

Tiež ich poznáme   ako plastové rolety, tieto izolačné okenné úpravy sú energeticky efektívne, ale majú tiež výhodu pri čistení. „Rolety sa dajú   ľahko čistiť. Použite nadstavec od  vysávača určený na prach,“ hovorí Carolyn Forte, riaditeľka čistiaceho  laboratória Good Housekeeping Institute. „Raz ich  mierne povysávajte a máte hotovo.“ Ak sú veľa zaprášené, môžete väčšinu škvŕn ľahko odstrániť špongiou, vlažnou vodou a jemným čistiacim prostriedkom, ako je mydlo na umývanie riadu.

Rímske rolety

Keď si kúpite rímske rolety, použite na ne jemne vysávač, najlepšie za použitia kefového nadstavca. Ak je to potrebné, vyčistite všetky škvrny handričkou namočenou vo vode a jemným čistiacim prostriedkom na umývanie riadu, ale nenasycujte materiál príliš. Opláchnite čistou, vodou navhlčenou handričkou a vysušte.

Kolmé rolety

Moderné priesvitné okenné rolety (ktoré môžete prispôsobiť pre rozptýlenie svetla) vyzerajú jemne, ale sú vyrobené z robustného, ​​pleteného polyesteru. Použite na ne vysávač s kefovým nadstavcom na najnižšie sanie.

Vinylové (valcové) rolety

] Ak chcete vyčistiť klasické vinylové rolety, použite čistú látku, alebo špongiu namočenú v roztoku jemného umývacieho prostriedku a vlažnej vody a utrite s ňou dôkladne rolety zo všetkých strán. Začnite v spodnej časti a pokračujte opatrne (umývanie a oplachovanie) až hore, dokiaľ nebudú rolety kompletne čisté. Ponechajte rolety prirodzene vyčistiť.

Môžete tiež dopriať vkusným vinylovým roletám  kúpeľ. Zakryte je teplou vodou vo vani a pridajte niekoľko kvapiek jemného čistiaceho prostredia. Pomocou mäkkej kefky vyčistite rolety na oboch stranách. Opláchnite, nechajte vyschnúť a znova zaveste.

Panelové rolety

Odolné panelové rolety pre veľké dvere alebo okná majú jednoduchú údržbu. Jediné, čo musíte urobiť, je využiť Váš prachový nadstavec od  vysávača na jednotlivé panely roliet.

Teraz, keď už poznáte tieto jednoduché triky, Vám nič nebráni v tom svoje rolety a žalúzie jednoducho vyčistiť. Hurá do toho!

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.