Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pri útokoch z 11. septembra zomrelo takmer 3 tisíc ľudí. Desivé zistenie po 20 rokoch

reklama:
reklama:
14. septembra 2021 Správy od Diskusia()
dvojičky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
dvojičky www.gettyimages.com

Na následky chorôb spojených s teroristickými útokmi v USA z 11. septembra 2001 zrejme zomrelo viac ľudí, než ich prišlo o život počas samotných útokov.

Fond s názvom The September 11 Victim Compensation Fund (VCF) od svojho znovuotvorenia v roku 2011 zaznamenal viac ako 67.000 žiadostí o odškodnenie. Takmer 3900 z nich bolo podľa fondu poslaných menom osôb, ktoré údajne zomreli na ochorenie spojené s útokmi. Takmer 50 percent ľudí, ktorí v posledných rokoch takúto žiadosť podali, trpelo rakovinou.

„Znamená to, že počet ľudí, ktorí podľa domnienok po útokoch z 11. septembra 2001 zomreli na následky ochorenia vyvolaného útokmi, prevýšil počet ľudí, ktorí zomreli priamo 11. septembra 2001,“ povedala správkyňa fondu Rupa Bhattacharyyová.

Členovia teroristickej siete al-Kájda pred 20 rokmi uniesli štyri civilné lietadlá, pričom dvoma narazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku a jedno naviedli na sídlo ministerstva obrany (Pentagon) pri Washingtone.

Štvrté lietadlo ako jediné nezasiahlo plánovaný cieľ a havarovalo pri  Shanksville v štáte Pensylvánia po tom, čo sa niektorí pasažieri a členovia posádky pokúsili dostať ho späť pod svoju kontrolu. Pri útokoch zahynulo celkom 2977 ľudí, cez 25.000 utrpelo zranenia.

Fond VCF na odškodnenie obetí bol založený s cieľom poskytnúť kompenzáciu pozostalým po obetiach útokov z 11. septembra 2001 a ľuďom, ktorí utrpeli fyzickú ujmu v dôsledku týchto útokov alebo pri bezprostrednom odstraňovaní škôd, uvádza fond na svojej oficiálnej stránke.

VCF pôvodne fungoval v rokoch 2001-04 a v roku 2011 bol znovu otvorený. Celkovo poskytol odškodné vo výške viac ako 8,95 miliardy dolárov pre viac ako 40.000 ľudí.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.