Príprava domácich bylinkových mastí nie je žiadna veda. Vyrobte si tie najobľúbenejšie!
Sezóna zberu liečivých byliniek je tu. Iste si budete lámať hlavu s tým, ako ich čo najlepšie uchovať, aby si zachovali svoje účinky.
Jedným z obľúbených spôsobov je výroba mastičiek..
Nechtíková masť
Pre výrobu tejto masti budete potrebovať 250 g domácej bravčovej masti a 2 väčšie hrste celých kvetov. Kvety nechtíka vložte do menšej panvice alebo kastrólka na rozohriatu masť a na slabom plameni nechajte 3 minúty orestovať.
Stiahnite z plameňa a nechajte do druhého dňa uležať. Druhý deň znovu zohrejte, sceďte cez jemné sitko a zlejte do pripravených téglikov. Po vychladnutí uložte do chladničky. Nechtíková masť pomáha urýchliť hojenie pooperačných jaziev, spálenín a popraskanej kože.
Levanduľová masť
Budete potrebovať 1 hrsť čerstvých levanduľových kvetov, 300 g domácej bravčovej masti a 30 g včelieho vosku. Sadlo s voskom ohrejte vo vodnom kúpeli na 80 ° C. Pridajte kvety levandule a asi desať minút zahrievajte a miešajte.
Potom nádobu odstavte do chladu. Nasledujúci deň zmes opäť rozohrejte a preceďte cez gázu. Rozlejte do uzatvárateľných nádobiek a uskladnite v chladničke. Levanduľová masť je vhodná na kožné problémy, pri bolestiach hlavy, ale pomôcť môže aj v prípade, že trpíte lupienkou.
Rozmarínová masť
Pre výrobu masti budete potrebovať 250 g domácej bravčovej masti alebo kokosového oleja a 2 hrste nasekanej vňate čerstvého rozmarínu. Zvolený tuk rozohrejte vo vodnom kúpeli, ale nevarte. Do rozpusteného masťového základu nasypte nadrobno nasekanú vňať rozmarínu.
Nechajte vychladnúť a odležať do druhého dňa. Potom opäť zohrejte a preceďte cez čisté plátno, aby v masti nezostali kúsky bylín. Ihneď plňte do téglika, kde vám masť stuhne.
Uchovávajte najlepšie v chladničke. Rozmarínovú masť oceníte pri bolestiach pohybového aparátu spôsobených dnou a reumatizmom. Pod nos či na hrudník si ju môžete mazať, keď budete mať nádchu alebo kašeľ.