Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prirodzené spôsoby umývania a dezinfekcia kuchynského drezu: Zápach zmizne a upchatý odpad bude minulosťou!

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
kuchynský drez www.gettyimages.com

Drez, liaheň najväčšieho počtu baktérií v domácnosti. Niet divu, drezom prechádza väčšina potravín, ovocia a zeleniny, ktoré doma pripravujete k jedlu. Zvyšné kúsky spolu s čistiacimi prostriedkami sú pre množenie baktérií ideálnym prostredím. Ako to ale zmeniť a udržať drez v úplnej čistote, navyše bez použitia agresívnych čistiacich prostriedkov? Ako ľahko a efektívne zlikvidovať zápach vychádzajúci z odpadu? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi, ktoré fungujú spoľahlivo, zároveň ich obstaranie nezaťaží domáci rozpočet. Máte ichtotiž doma!

Pravidelná údržba drezu

Každá gazdinka čistí drez v kuchyni pravidelne, veď je to miesto, kam smerujú potraviny, ale aj neumyté riady, ktoré čaká na umytie alebo na prázdnu umývačku. Už preto by sa malo dbať na každodenné zotretie väčších nečistôt. Okrem toho by mal drez každý týždeň prejsť dôkladnejším upratovaním, ktorý zaistí dokonalú čistotu.

Čistý drez krok za krokom

Takéto upratovanie by mal prebiehať krok za krokom.

  • Hubkou dôkladne utrite celý drez.
  • Prípadné škvrny odstráňte.
  • V prípade zafarbenia drezu do žltej alebo hnedej farby, umyte drez zmesou octu a sódy, prípadne citróna a sódy.
  • Väčšie nečistoty odstráňte z umývadla navlhčením povrchu citrónovou šťavou alebo octom, počkajte niekoľko minút, vyčistite handričkou a opláchnite.
  • Kombinácia citróna so sódou pôsobí veľmi dobre
  • Jedlou sódou odstraňujte škvrny a nánosy pravidelne, aby nevznikal nežiaduci zápach.

Drez vydezinfikujte octom

Po vyčistení drezu je vhodné umývadlo vydezinfikovať. Postačí obyčajný ocot, ktorý prilejete do napusteného drezu horúcou vodou. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a po vypustení utrite drez do sucha. Ocot zabije všetky mikroorganizmy, pri jeho používaní však dbajte na používanie ochranných rukavíc. S úspechom možno použiť aj na kameninu.

Zlikvidujte zápach z odtoku

Čistý drez a stále ide zápach z odtoku? Častým dôvodom, prečo aj čistý drez zapácha, je umývačka. V odtokových rúrkach sa totiž hromadia tlejúce čiastočky jedla, ktoré neodtečú vplyvom malého prietoku. Denne by ste preto mali naliať varenú vodu z  rýchlovarnej kanvice do odtoku, aby sa prietok zrýchlil. Pre elimináciu zápachu nalejte do odtoku citrónovú šťavu. Po niekoľkých minútach opäť prelejte horúcou vodou. Zápach sa ťahá ďalej? Nasypte do odtoku jedlú sódu, nechajte pôsobiť a zakončite opláchnutím horúcou vodou. Tento postup zabráni zápachu aj uľahčí odtok. Raz za rok je vhodné tiež dôkladne vyčistiť sifón pod drezom pomocou rovnakých metód.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.