Ruža nielen že krásne vyzerá a vonia, ale má aj blahodárne účinky na naše zdravie
Kvety ruží sú jedlé a dokonca liečivé. Hoja sliznice i pokožku. A navyše – robia dobre duši. Hlavnou prednosťou ruže je, že obsahuje vysoký podiel vitamínu C a to až dvadsaťkrát až päťdesiatkrát viac ako citrón, podľa konkrétneho druhu ruže.
Sirup aj čaj
Potrebujeme na to hlavne dostatočné množstvo okvetných lístkov. Z nich môžeme pripraviť sirup, želé, rôsol, ale aj džem. Z čerstvých aj nasušených lístkov je možné pripraviť aj čaj. Nezáleží na tom, akú farbu ruža má, liečivé účinky majú všetky odrody.
Pomáha tráveniu
Ruža harmonizuje činnosť srdca a zlepšuje tak krvný obeh. Prináša úľavu pri vyčerpaní, skľúčenosti, strese a depresii. Napomáha tiež udržať si zdravý a pokojný spánok. Ruža pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť. Reguluje tiež činnosť pečene a žlčníka. Je výborná na žalúdok a podporuje trávenie. Dokáže si poradiť aj s bolesťou hlavy.
Pleť bez vrások
Ruža je výborný pomocník pre to, ako vyzerať dlho mlado a udržať si pleť bez vrások. Nekupujte drahé krémy, úplne stačí nechať lístky dva dni zaschnúť, naplniť nimi pohár a zaliať panenským olejom tak, aby boli celé ponorené. Ideálny olej je marhuľový.
Je dobré nechať plátky tri týždne macerovať na slniečku alebo v zime v teplej a svetlej miestnosti. Potom olej prefiltrujeme a prelejeme do čistej nádoby, ktorú uchovávame v šere a suchu. Týmto olejom si môžete mazať nielen tvár, ale aj celé telo.