Semená z tekvice nikdy nevyhadzujte!
Najchutnejšie sú semienka z tekvice olejnej
Tekvica olejná na prvý pohľad vyzerá vlastne rovnako, ako ostatné druhy tekvíc , len je trochu náročnejšia na teplo, počet slnečných dní i živiny. Dužina z plodov tejto tekvice sa ku konzumácii nevyužíva, pestuje sa výhradne pre semienka, z ktorých sa lisuje olej metódou zastudena. Tento olej je veľmi zdravý, pretože semienka sú bohaté na aminokyseliny a nenasýtené mastné kyseliny a tiež na celý rad prvkov, ako je horčík, vápnik, zinok a železo. Olej sa využíva do šalátov a polievok, ale iba za studena.
Konzumácia samotných semienok je tiež neobyčajne zdraviu prospešná. Sivozelené semienka majú príjemnú, orieškovo sladkastú chuť, pre ktorú sú veľmi obľúbené a väčšina ľudí si ani neuvedomuje, ako veľmi pojedaním tejto pochúťky sa starajú o svoje zdravie.
Semienka dokážu znižovať cholesterol aj krvný tlak, a znižujú tak riziko infarktu i mŕtvice. Muži ocenia aj účinok proti zväčšeniu prostaty. Semienka obsahujú vitamíny A, B, D a E, a tiež zinok, železo, mangán, meď, vápnik, fosfor, horčík, draslík a selén.
Ako pripraviť semienka tekvice olejnej
Plne vyzreté tekvice v čase, keď sa ich zelená farba premení aspoň čiastočne na žltú a začne zasychať stopka plodu, nechajte po odtrhnutí ešte niekoľko dní ležať na záhonoch. Urýchlite tak dozrievanie plodu a semená pôjdu ľahšie uvoľniť z dužiny. Potom tekvicu rozkrojte a dužinu so semenami vydlabte. Semená potom pod tečúcou vodou z dužiny uvoľnite a nechajte uschnúť rozložené na papieri na pečenie. Najzdravšie sú semienka len v prírodnom stave, ale môžete ich aj osoliť.
Jedlé sú aj semienka z ostatných tekvíc
Semienka bežných druhov tekvíc sú jedlé a zdravé rovnako ako semená tekvice olejnej, ale bohužiaľ obsahujú pevnú šupku. Najprv semienka musíte zbaviť lepkavej dužiny, najlepšie v sitku, opäť pod tečúcou vodou. Čisté semienka nechajte uschnúť rozložené na papieri na pečenie alebo ich nechajte sušiť v rúre vyhriatej na 160 ° C.