Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slizovec počas niekoľkých dní dokáže spôsobiť veľké škody. Ako ho zastaviť?

reklama:
reklama:
Slizovec
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Je považovaný za najväčšieho nášho škodcu. Nemá mnoho nepriateľov, jeho prirodzenými predátormi sú ježkovia, ropuchy, jašterice, Slepúch a piskory.

Existuje však niekoľko ľudových metód, ako nad slimákmi zvíťaziť.

Slizovec
www.gettyimages.com

Oplatí sa vytvoriť okolo našej záhradky ohraničujúce pásy z horčice, kapucínky, šalvie alebo yzopu. Plzáci neznáša tiež aromatické rastliny ako je tymián a levandule.

Tieto rastliny je dokážu celkom úspešne zastaviť.

Dobré sú aj rôzne prekážky, cez ktoré sa slimáci nedostanú.

Barikády

Takéto prirodzené prekážky sa dajú vytvoriť z kamennej múčky, vápna alebo dreveného popola. Tieto ostré látky nútia ulitníky sa im vyhnúť. Pôsobí však len za suchého počasia. Dlhšie vydrží čistý piesok, ktorý na mäkkom tele ulitníkov pôsobí ako veľmi ostré kryštáliky. Jedľové a smrekové ihličie, rákosová drvina alebo tlčenie vaječnej škrupiny takisto škodcu odradí. Úspešné sú aj suché piliny.

Tie sypali už naši predkovia ako ochranný val okolo georgín a fazule. Skúste na slimáky nastražiť i pasce. Výborné sú zapustené nádoby, ktoré naplníte pivom. Nádobu nechajte centimeter prečnievať nad povrchom. V pive sa slimáci utopia a netreba ich odstraňovať. Pascu si vyrobíte petfľaše, ktorú z polovice napustíte pivom.

Posoliť ?

Naše babičky používali soľ. Posolený slizovec sa jednoducho rozloží. Tento spôsob ale nie je vhodný v skleníkoch, fóliovníkoch alebo na trávniku. Dôjde totiž k silnému zasoleniu pôdy. Mnohí pestovatelia vsádzajú stále na pravidelný zber škodcov. Pri premnožení to však nestačí. Nezostane vám, než použiť návnadu.

Najúčinnejší je prípravok, ktorého účinná látka je fosforečnan železitý, ktorý nie je škodlivý pre životné prostredie. Slimáci sa po požití granúl stiahnu s pocitom nasýtenia do skrýš, kde zahynú. Za vlhka sa účinnosť lieku neznižuje, naopak granule napučia a sú pre slimáky ešte lákavejšie. Účinná látka tohto prípravku je prírodná. Neškodí ani úrode ani zvieratám, pokiaľ ich zjedia.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.