Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Správne zazimovanie zaistí Vašej záhrade krásu aj nasledujúci rok!

reklama:
reklama:
Fb 12.png
12
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Keď skončíte na jeseň sa zberom úrody a všetko začne miznúť, je ťažké byť motivovaný k návratu späť do záhrady. Je nutné však pamätať na to, že je potrebné záhradu pred príchodom zimy riadne vyčistiť a pripraviť na príchod prvých mrazov. Vyčistenie a údržba na konci sezóny je tak dôležitou súčasťou starostlivosti o Vašu záhradu, pretože ak tak neurobíte, môžete sa rozlúčiť na jar s poctivou úrodou.

Je vhodné začať so zazimovaním záhrady niekoľko týždňov pred prvými mrazmi.

Čo pri zazimovaní záhrady nepodceňovať?

Pozbierajte zvyšné semienka a usušte ich, aby ste ich mohli použiť budúci rok.

01 3.png

Zoberte bylinky a kvety k usušeniu. Zviažte rastliny malých zväzkov, zaveste ich hore nohami na teplom, suchom a vzdušnom mieste, kde nesvieti slnko. Uistite sa, že vytvoríte malé a voľné zväzky umožňujúce dobrú cirkuláciu vzduchu.

02 2.png

Po mrazoch odstráňte z pôdy mŕtve rastliny a dajte ich na kompost. Odstráňte všetok odpad, ktorý by mohol spôsobiť pleseň.

03 3.png

Venujte sa aj rastlinám

Odstráňte trvalky. Začnite tým, že odrežete iba mŕtve a choré časti, ktoré od seba potom oddelíte.Po prvom mraze odstráňte ďalšie zmrznuté vetvy alebo listy.

04 2.png

Zoberte zarastené plochy. Tým sa zabráni preniknutiu burín do pôdy a odstránite oblasť hniezdenia vtákov.

05 2.png

Dajte pozor na vodu

Vyprázdnite a vyčistite všetky kontajnery, kvetináče a záhradné dekorácie, aby nedošlo v zime k ich popraskaniu a uložte ich do kôlne.

06 1.png

Odpojte a vypustite záhradné hadice. Spustite záhradnú hadicu a zaveste ju cez zábradlie, aby ste odstránili všetku vodu, potom ju naviňte a uložte na suché miesto.

07 1.png

Očistite, nabrúste a naolejujte všetky nástroje. To Vám zaistí ich dlhšiu životnosť a ušetrí  veľa práce pri príchode jari!

08 1.png

Skontrolujte vašu pôdu

Zvážte vykonanie testu pôdy, ktorý je spravidla k dispozícii za malý poplatok od miestnej pobočky. Výsledky testov budú väčšinou obsahovať odporúčania pre zmeny, ktoré by ste mohli vykonať na svojej záhrade čo najskôr. Niektoré návrhy môžu trvať niekoľko mesiacov, takže ich využitie teraz zabezpečí, že  pôda bude na jar pripravená.

09 1.png

Vyplňte si záhony. Ja viem, že sme všetci viac než unavení z neustáleho plienenia záhonov, ale ak to urobíte teraz, uľahčí Vám to stávkovanie na jar a Vy budete veľmi radi, že ste to už na jeseň urobili.

10 1.png

Rastliny musia prezimovať

11 1.png

Posypte záhony listami. Listy poskytujú extrémne dobré hnojivo, pomáhajú chrániť pôdu pred eróziou, zhutnením a zároveň poskytujú živiny. Predtým než listy použijete, natrhajte ich na malé kúsky. Celé listy môžu vytvoriť vrstvu, do ktorej voda nemôže preniknúť.

Skontrolujte svoj záhradný výkon a vytvorte si poznámky pre budúci rok. Ak si myslíte, že Vaša paprika by potrebovala viac slnka, alebo si chcete vysadiť viac odrôd paradajok, napíšte si to. Najlepšie je, aby ste si  to zapísali hneď, inak si na jar nebudete moc spomenúť.

Nakoniec … nezabudnite na vtáky! Vyčistite svoje vtáčie kŕmidlá a napájadlá. Akonáhle sa ochladí, zdroje potraviny sa pre vtáky stávajú vzácnymi.

Vďaka tomu, že si počas jesene správne pripravíte svoju záhradu na zimu, budete sa na jar tešiť úspechu z dobrej úrody a Vaša záhrada sa bude každý rok lepšie a jednoduchšie udržiavať!

A ako sa Vy staráte o svoju záhradu pred zimou? Staráte o svoje rastliny s láskou, aby ste sa dočkali na jar poctivej plnohodnotnej úrody? Tu je pár tipov ako na to, ale oceníme aj Vaše rady, tipy a triky, ako zazimovať záhradu. Podeľte sa preto o ne s nami a s ostatnými nižšie v komentároch.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.