Niektoré jej druhy patria k tým najväčším stromom na svete, pretože dorastajú až do stometrovej veľkosti. Jednotlivé druhy a odrody sa od seba líšia aj svojim tvarom a veľkosťou listov. Pestuje sa asi v 90 krajinách sveta. Eukalyptus je aj u nás stále obľúbenejší. Nie je sa čomu diviť, pretože krásne vyzerá. Pestovať ho u nás môžete ako na záhrade, tak aj ako izbovú rastlinu.
Pestujte eukalyptus ako izbovú rastlinu, aby sa vám dobre dýchalo
Najčastejším pestovaným druhom eukalyptu je blahovičník Gunnov, ktorý oplýva peknými striebristo-modrými listami a ktorý je známy aj pod menom Azura. Hojne pestovaný je aj blahovičník citrónový, ktorý sa vyznačuje silnou citrónovou vôňou. Tento druh najlepšie zvláda európsku zimu. Ak sa rozhodnete pre pestovanie eukalyptu v dome, vedzte, že aj ju môžete letniť. Na jeseň sa potom z vonkajšieho prostredia prenáša dovnútra, radikálne sa zreže a zazimuje. V zime preferuje chladnú miestnosť, kde sa teplota pohybuje medzi 5 až 10 °C. Hodí sa preto do zimnej záhrady alebo do studeného skleníka.
Ako eukalyptus pestovať
Blahovičník je možné vypestovať si zo semien. V takom prípade je nutné s ich výsevom začať vo februári až v marci na povrch substrátu, ktorý je nutné udržovať vlhký, ale nie premokrený. Teplota na klíčenie by sa mala po dobu dvoch týždňov pohybovať okolo 18 °C. Aby sa rastline darilo, namiešajte zeminu v pomere 60% záhradníckeho substrátu a 40% rašeliny.
Pôda
Raz za dva roky potom rastlina potrebuje presadiť do väčších kvetináčov. Na svoj život potrebuje totiž dosť miesta. Presádzajte ju vždy na jar a dajte si pozor, aby ste nepoškodili korene, pretože by vám potom mohla rastlina zájsť. V čase vegetácie (teda od apríla do konca augusta) potom potrebuje raz za 14 dní prihnojiť hnojivom pre izbové rastliny.
Množenie
Odrezané výhonky vo vode veľmi rýchlo púšťajú korene. Každý rok v marci sa eukalyptus zastrihuje, čo mu zaistí pekný a košatý vzhľad.
Umiestnenie
Rastline sa darí najlepšie na chladnom mieste s rozptýleným svetlom. Ideálne je pre neho východné alebo západné okno. Rozhodne eukalyptus nedávajte tam, kde svieti priame slnko. Tam, kde je tma, tak sa veľmi rýchlo vyťahujú. Výhony však nemajú príliš veľa listov.
Zálievka
V lete eukalyptus potrebuje bohatú zálievku, nie však premokrenie. Od jari do jesene nesmie vôbec vyschnúť. Inak začnú novo nasadené listy okamžite usychať. V zime je však nutné zálievku výrazne obmedziť. Zemina by mala vyschnúť, ale nepreschnúť. Aj tu však platí, čím väčšia je izbová teplota, tým častejšia by mala byť aj zálievka. Vodu pri zalievaní môžete liať na pôdu aj do misky. Rastlina ale nesmie stáť vo vode príliš dlho. Nesúlad v potrebe a dodávke vody spoznáte čoskoro podľa tmavnutia ich listov.
Krásne kvitne
Blahovičník má krásne, nadýchané kvety krémovo bielej až žltkastej farby. Blahovičník červenokvetý sa potom vyznačuje nádhernými ohnivo červenými kvetmi. Bohužiaľ eukalyptus kvitne iba za dodržania ideálnych podmienok a tak sa kvetov dočkáte skôr len výnimočne.
Choroby
Eukalyptus vo svojej podstate netrpí chorobami, ani škodcami, pokiaľ nie je postavený na nesprávne miesto. Inak ho môžu napadnúť roztoče. Pokiaľ sa to tak stane, ihneď rastlinu izolujte od ostatných a vykonajte 2× postrek špeciálnym prípravkom proti roztočom. Na spodnej strane listov sa potom môžu usadiť aj červíky, ktorých sa potom zbavíte s pomocou vaty namočenej v liehu. Zotrite ich s ňou z listov.