Tento sirup je nadopovaný cennými látkami
Melasa má vzhľad tmavo hnedého až čierneho hustého sirupu. Na chuť je veľmi sladká, no má menej kalórií než napríklad med.
Melasa však neobsahuje len cukry, ako by sa po prvotnom ochutnaní mohlo zdať.
V melase je z cukrov obsiahnutá najmä glukóza, fruktóza a sacharóza. Ďalej sú tu však zastúpené početné minerály a stopové prvky , napr:
- Vápnik (nevyhnutný nielen ako súčasť kostí, ale tiež nutný pre správnu činnosť srdca, pri zrážaní krvi)
- Železo (zabezpečenie transportu kyslíka v organizme)
- Draslík (zabezpečenie činnosti svalov)
- Fosfor (stavba kostí a zubov)
- Sú v nej tiež vitamíny skupiny (B1, B2, B5, B6, B9, B12), vitamín A, D, bielkoviny, enzýmy a nenasýtené mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina linolénová, kyselina olejová).
Liečivé účinky melasy
1. Výborná pri anémii
Melasa je významným rastlinným zdrojom železa, takže býva doporučovaná najmä pri anémii.
2. Pri reumatických poruchách, zápche alebo nespavosti
Vynikajúci vplyv má pri reumatických poruchách, zápche alebo nespavosti. Pre podporu črevnej peristaltiky je dobré nalačno vypiť nápoj z jednej čajovej lyžičky melasy zmiešanej s 200 ml horúcej vody.
3. Na trávenie aj pre podporu lymfatického systému
Jej užívanie podporí dobré fungovanie tráviaceho systému, lymfatického systému i svalovej činnosti. Melasa pomáha v boji so stresom i znižuje krvný tlak. Pri užívaní dochádza k lepšiemu hojeniu vredov predkolenia, hemoroidov. Podľa niektorých štúdií je užitočná tiež pri liečbe rakovinového bujnenia v tele, kedy podporí celkovú liečbu a vhodne posilní stav organizmu.
4. Na ekzém i lupienku
Melasu je možné využiť aj zvonka, kedy je nápomocná pri liečbe ekzémov alebo lupienky. Je možné ju pridať do krému na tvár alebo si z nej vytvoriť masku . Stačí ju v tenkej vrstve rozotrieť na pokožku tváre, nechať zhruba 20 minút pôsobiť a potom opláchnuť. Pleť bude po jej použití zregenerovaná a budú minimalizované známky únavy.
Konzumujte melasu pravidelne
Ak chcete podporiť svoje zdravie, harmonizovať fungovanie tela a využiť preventívne pôsobenie melasy, je možná jej pravidelná konzumácia v množstve 1 – 3 čajových lyžičiek denne . Je možné ju konzumovať samotnú (treba zapiť vodou), zriedenou vo vode alebo v inom nápoji, do ktorého môžete pridať pár kvapiek jablčného octu alebo citrónovej šťavy. Je možné ju konzumovať bez jedla (pred i po ňom) a v ktorúkoľvek dennú dobu.
Pár ďalších nápadov, ako melasu jesť
Melasu môžete vmiešať aj do jedál – do sladkého pečiva, omáčok, marinád, krémov alebo dezertov. Môžu ju užívať dospelí aj deti už od pol roka. Tým najmenším je však potrebné ju dávať len naozaj máličko jedenkrát denne. Je vhodná aj pre tehotné a dojčiace ženy. V prípade choroby je možné zvýšiť jej dennú dávku až na štyri čajové lyžičky denne. Účinky melasy na vaše zdravie možno pozorovať zvyčajne až po určitej dobe pravidelného užívania.