Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viac ako 20 rastlín, ktoré sú jedovaté pre domáce zvieratá: Zbavte sa ich, ak máte domáce zviera

reklama:
reklama:
mačka
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
mačka www.gettyimages.com

Väčšina z vás má doma zrejme nejakého toho domáceho maznáčika. Mať domáceho maznáčika je určite radosť a všetci  sa o neho staráme s láskou, staráme sa, aby mal stále čo jesť a hráme sa s ním. Rozhodne teda nechceme, aby sa mu niečo prihodilo alebo ho niečo ohrozilo na živote. Mnoho ľudí by to potom znášalo zle. Aj napriek tomu svojich  miláčikov často vystavujeme obrovskému nebezpečenstvu, bez toho aby sme si toho boli vedomí. Vedeli ste, že niektoré domáce rastliny môžu vylučovať látky, ktoré sú pre domáce zvieratá nebezpečné? Ak nie, radšej si doma všetko skontrolujte, či nedôjde k nešťastiu.

Bezpečie pre miláčikov

O domácich miláčikov sa staráme veľmi dôkladne a mnohokrát im poskytujeme lepšiu starostlivosť než sami sebe. Niet divu, veď taký domáci maznáčik nás môže potešiť, rozosmiať a jeho prítomnosť nás zahreje pri srdci, keď sme napríklad sami. Než si kúpime domáceho maznáčika, je vždy dobré sa presvedčiť, či izbové rastliny a rastliny na záhrade alebo okolo, sú pre maznáčika bezpečné. Niektoré im totiž môžu spôsobiť vážne nepríjemnosti. Pripravili sme si pre vás zoznam jedovatých rastlín, ktoré by ste rozhodne nemali mať, ak máte domáceho maznáčika.

Jedovaté izbové rastliny

Väčšina jedovatých rastlín môže spôsobiť našim miláčikom hnačku alebo zvracanie. Ďalšími príznakmi môžu byť bledosť ďasien, zápal spojovky, jazyka alebo citlivé brucho či slabosť. Práve tieto a ďalšie príznaky sa môžu u zvierat objaviť po otrave týmito rastlinami. Dajte si teda pozor, a ak niektoré z nich doma máte, odporúčame vám, aby ste ich odstránili alebo presunuli inam. Vášmu miláčikovi to môže zachrániť život.

K jedovatým izbovým rastlinám rozhodne patrí a nemali by byť v prítomnosti domácich maznáčikov nasledovné druhy: dracena, azalka, clivia, lopatkovec, vianočná hviezda, ľalia, svokrin jazyk, monstera. Nájdete doma niektorú z vyššie uvedených? Ak áno, potom si rozmyslite, čo je pre vás dôležitejšie.

svokrin jazyk
svokrin jazykwww.gettyimages.com

Jedovaté stromy a kríky

Rastliny nemusia byť len v izbe, ale aj na záhrade. Tu sa totiž maznáčikovia veľmi radi pohybujú, a preto je dobré sa uistiť aj tu. Niektoré kríky a stromy môžu spôsobiť vážne problémy, napríklad: krušpán, rododendron, azalky, cezmína, hortenzia, baza čierna alebo oleander.

čierna baza
čierna bazawww.gettyimages.com

Smrteľné jedovaté alebo jedovaté

Vyššie boli uvedené jedovaté rastliny, ale teraz sa pozrieme na smrteľné. Mnohé z nich môžu spôsobiť okamžitú smrť i ľuďom, takže si na ne dajte určite pozor. Hnačky, podráždené sliznice, respiračné a srdcové poruchy a mnoho ďalších môže vzniknúť konzumáciou týchto rastlín: ľalia, lastovičník, tis červený alebo vavrín. K ďalším jedovatým rastlinám môžeme zaradiť popínavé rastliny, niektoré trvalky, brečtan, rezané kvety a mnoho ďalších. Veľké množstvo jedovatých a smrteľne jedovatých nájdeme tiež v lese alebo na lúkach. Buďme teda opatrní.

ľalia
ľaliawww.gettyimages.com
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.