Viete, akú kôstku z ovocia môžete zjesť?
Niektoré plody obsahujú tak výživné semená, že môžu byť skvelou desiatou sama o sebe.
Typickým príkladom je tekvica. Jej semená sú vynikajúcim zdrojom aminokyselín a minerálov. Tiež jediná dužina so semienkami z granátového jablka obsahuje polovicu dennej dávky vitamínu C a cenné antioxidanty.
Čierne kôstky v melóne obsahujú železo, zinok a proteíny. Kôstky v citrusoch ukrývajú limonoidy, ktoré majú protirakovinové účinky. Kôstky z hroznového vína sú silné antioxidanty. Zrná, čiže kôstky kakaovníka, si vychutnávame najčastejšie. Spracovávajú sa do podoby kakaového prášku a následne čokolády. Priaznivo pôsobí na srdce a cievy a znižujú krvný tlak.
Semienka v papáje obsahujú enzým papaín, ktorý prospieva tráveniu a používa sa v preparátoch na chudnutie.
Tieto kôstky iba na vlastné nebezpečenstvo
Broskyne, marhule, čerešne, jablká a hrušky jedzte bez jadier. Obsahujú amygdalin – látku, ktorá je neškodná, ak zostáva vnútri kôstky. Ak kôstka zvlhne alebo praskne, amygdalín sa môže premeniť na jed kyanid, ktorý vo väčších dávkach dokáže vyvolať srdcový záchvat.
Množstvo amygdalínu v jablčných i hruškových jadrách je ale malé a zjesť niekoľko jadierok nikomu neuškodí. Mandle obsahujú tiež amygdalín. Ale tie, ktoré bežne nájdeme v obchodoch, sú sladké a teda bezpečné. Amygdalín je obsiahnutý predovšetkým v horkých mandliach. Tiež Kešu oriešky sú v skutočnosti kôstky, pri primeranej konzumácii neškodia.
Iba pacienti so žlčníkovými problémami a ochorením obličiek by mali ich príjem obmedziť.