Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, ktorá farba steny v spálni ovplyvňuje váš spánok? Najideálnejšia pre kvalitnú regeneráciu je ružová

reklama:
reklama:
Viete, ktorá farba steny v spálni ovplyvňuje váš spánok?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Viete, ktorá farba steny v spálni ovplyvňuje váš spánok? Najideálnejšia pre kvalitnú regeneráciu je ružová Foto: www.gettyimages.com

Podľa odborníkov na spánok a farby je farba steny v spálni niekedy zásadná pre pokojný spánok. Mali by ste preto staviť na túto farbu.

Ľudia strávia až tretinu svojho života spánkom. Uvoľnená atmosféra v spálni je o to dôležitejšia. Pretože usporiadanie miestnosti, dizajn, hluk v pozadí a dokonca aj zápach v miestnosti majú vplyv na spánok. Napríklad veľmi špinavá spálňa môže viesť k nadmernej stimulácii a sťažovať zaspávanie.

Farba steny je pre spánok zásadná

A podľa odborníka na spánok z Sleep Foundation Logana Foleyho ovplyvňuje kvalitu spánku aj farba steny. „Aby ste optimalizovali svoj vlastný spánok, mali by byť vytvorené ideálne podmienky na príjemnú atmosféru v spálni. Jedným z faktorov, ktorý je tu často podceňovaný, je farba stien,“ hovorí Foley. „Pre svoju vlastnú spálňu by ste si mali vybrať farbu, ktorá vám dá pocit pokoja a pohody. Ružová farba je na to obzvlášť vhodná, pretože má upokojujúci účinok a podporuje spánok,“ vysvetľuje odborník na spánok.

Je dobre známe, že farby majú rôzne účinky na náladu ľudí. Ľudia zachytávajú farby prostredníctvom senzorov kože citlivých na svetlo. Preto podľa výskumníka farieb Dr. Axel Buether ovplyvňuje biochemické a fyzikálne procesy. Vedci dokonca hovoria o farebnom slovníku, ktorý ľudia používajú ako vodítko. Mozog nevedome spracováva 99 percent všetkých farebných informácií. V žiadnej miestnosti nie sú farby také dôležité ako v spálni.

Čierna alebo červená? Ani jedna!

Fialová je vzrušujúca farba. Stimuluje obehový systém, metabolizmus a imunitný systém – optimálny v kancelárii, ale už nie je tak dobrá na spanie. Čierna farba miestnosť zatemňuje, ale šíri pocit smútku a útlaku, a preto nie je vhodná. Červená farba má rôzne účinky – v tmavých nuansách vyžaruje pokoj, harmóniu, uvoľnenie a vo svetlých a svetelných nuansách môže pôsobiť povzbudivo. Súčasný trend: odtiene hnedej. Ale pozor, pokiaľ hnedý tón príliš stmavne, farba môže vyvolať nepokoj a brániť vám v spánku. Ale aj neporiadok, príliš veľa technológií alebo pútavá dekorácia môžu narušiť spánkový cyklus. Záver: Aby boli vytvorené dokonalé podmienky pre dobrý spánok, svetlé a výrazné farby by mali byť nahradené pokojnými, tlmenými odtieňmi

Ideálne farby stien pre spánok

Ale ktorá farba je tá dokonalá? Okrem rôznych účinkov rozhoduje táto otázka aj o vašom vlastnom vkuse. Hlavné je, aby ste sa tu cítili dobre. Podvedomé pôsobenie farieb by sa však nemalo podceňovať. Pretože tlmené farby miestnosť zväčšujú, dávajú nám pocit priestoru a neobmedzujú nás pri zaspávaní. Pastelové farby ako svetlo modrá, svetlo ružová, slonová kosť alebo svetlo zelená zaistia pokoj a umožnia vám tak pokojne spať. Ružová farba má na ľudí obzvlášť relaxačný účinok a podporuje vnútorný pokoj – bez ohľadu na pohlavie. Modrý tón je viac uvoľňujúca farba a čím viac žltej, tým väčší povzbudzujúci účinok. Dôvod? Srdcová frekvencia sa zníži, keď človek vidí modrú farbu, pretože receptory v sietnici reagujú na farbu a vysielajú signál do mozgu. Človek tak môže zaspať uvoľnenejšie.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.