Viete prečo sa v ľudovom liečiteľstve používa cibuľa práve na chodidlá?
Agresívne cibuľoviny sú nielen u nás, ale aj všade vo svete populárne predovšetkým v kuchyni pri varení. Avšak cesnak aj cibuľa sa používajú aj v prírodnom liečiteľstve, aj keď väčšina rád a receptov nebola potvrdená alebo ani prebádaná vedou, rovnako na tieto spôsoby liečby mnohí nedajú dopustiť. Tak je to aj s prikladaním cibule na chodidlá.
Cibuľa a zdravie
Cibuľa je bohatá na vitamíny C, E a B, ale aj na antioxidanty a široké spektrum minerálov. Medzi tie patrí okrem iného fosfor, vápnik, meď, železo, horčík atď.
Z lekárskeho hľadiska sa používa cibuľa na zápaly, najčastejšie v ústach a hrtane, ale aj na zníženie vysokého krvného tlaku, pri problémoch so zažívaním či proti nechutenstvu. Tradičné prírodné liečiteľstvo používa cibuľu na liečbu mnohých iných zápalových ochorení. Medzi také patrí napríklad zápal močového mechúra. Používa sa aj pri zápche, cukrovke alebo po bodnutí hmyzom.
Prikladanie cibule na chodidlá
Najobvyklejšie je použitie cibule pri prechladnutí, pri vírusových alebo bakteriálnych ochoreniach. Vo forme čaju alebo sirupu ju prijímajú aj deti a na spriechodnenie dutín počas noci stačí cibuľu rozkrojiť a nechať v blízkosti spiaceho.
Plátky čerstvej cibule sa tiež prikladajú na chodidlá a za pomoci ponožiek sa nechajú cez noc pôsobiť. Takto použitá cibuľa by mala znížiť horúčku a prejavy ochorenia. Používa sa ale tiež, keď na vás „niečo lezie“, jednoducho aj ako prevencia. Je to spôsob vhodný aj pre tých, ktorí neodkážu odpor k cibuľovej chuti prekonať. Pri použití cibule na chodidlá u detí buďte obozretní. Citlivá detská pokožka by mohla zareagovať podráždením. Preto treba dieťa kontrolovať, prípadne cibuľu v ponožkách nechať len niekoľko málo hodín.