Vynikajúcu bylinkovú soľ si môžete vyrobiť aj sami doma
Výhodou tejto metódy je, že je skutočne nenáročná na prípravu, čas aj financie. Takto spracované bylinky sa nekazia, naopak si zachovajú sviežosť, farbu, arómu aj účinné látky. Bylinky môžete spracovať jednodruhovo alebo vytvárať kombinácie podľa vlastnej chuti alebo potreby. Môžete využiť bazalku, oregano, tymian, rozmarín, petržlen, ligurček, saturejku, prakticky všetky zelené bylinky.
Jednoduchý postup
Ideálny pomer pri výrobe takejto domácej bylinkovej soli je 4 diely byliniek a 1 diel soli, najlepšia je hrubá morská bez ďalších prísad. Bylinky umyte a nechajte osušiť, odstráňte z nich nejedlé či zlé časti a tvrdé stonky, ktoré sa na spracovanie nehodia. Takto pripravené bylinky potom dajte do odmerky, a podľa ich množstva odmerajte požadované množstvo soli, tej by mala byť štvrtina objemu byliniek.
Bylinky najskôr nahrubo nasekajte. Potom pridajte časť soli a sekajte spoločne, nakoniec pridajte zvyšok soli a dosekajte do požadovanej jemnosti. Počítajte s tým, že bylinky ešte zoschnú, takže ich nemusíte drviť úplne nadrobno.
Hotový produkt nasypte na papier na pečenie a nechajte v izbovej teplote, kým bylinky nevyschnú, čo podľa ich šťavnatosti trvá zhruba 1–3 dni. Občas zmes ľahko prehrabte, aby ste zistili aktuálny stav.
Akonáhle sú bylinky suché, bylinková soľ je hotová. Presypte ju do uzatvárateľných pohárov a uchovávajte na suchom, najlepšie tmavom mieste.
Ako bylinkovú soľ najlepšie použiť?
Túto domácu bylinkovú soľ môžete využiť v kuchyni, kde skvele a zdravo ochutí zemiakové jedlá, polievky, omáčky, pizzu, šaláty, tvarohové i zeleninové nátierky a všetky druhy mäsa. Na rovnakom princípe si môžete vyrobiť aj kúpeľové soli, tie môžete doplniť ešte éterickým olejom. Na výrobu kúpeľovej soli sa hodia bylinky ako levanduľa či rozmarín, ďalej osviežujúca mäta, upokojujúca medovka… Je len na vás, akú bylinku či kombináciu zvolíte.
A taká doma vyrobená bylinková soľ v peknej fľaštičke môže poslúžiť ako krásny darček…