Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyrobte si prírodné hnojivo, ktoré vám zaistí super úrodu zeleniny aj krásne kvety

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com

Pokiaľ si chcete zaistiť hojnosť farebných kvetín alebo rekordnú úrodu domácej zeleniny, pravdepodobne sa bez použitia hnojiva nezaobídete…

Nie je ale treba hneď siahať po chemických hnojivách, ľahko si doma vyrobíte aj svoje vlastné prírodné.

Aby sa zelenine či kvetinám na vašej záhrade viedlo, je potrebné dostať do pôdy viac živín, ako je napríklad fosfor, draslík a dusík, ktoré potrebujú. Keď použijete domáce hnojivo, ušetríte peniaze, budete šetrní k prírode a navyše sa budete radovať z vašich záhradkárskych úspechov.

Trávne zvyšky

V mnohých záhradách je trávnych a iných rastlinných zvyškov toľko, že kompostovanie nie je príliš vhodnou metódou likvidácie. Užitočným spôsobom, ako recyklovať prebytočnú pokosenú trávu, je použiť ju na mulčovanie kvetinových a zeleninových záhonov.

Mulčovaním sa vlhkosť udrží v pôde dlhšie a mulč dodáva koreňom rastlín svojím pomalým uvoľňovaním hnojivo. A navyše, tieto odrezky udržujú pôdu kyprú, takže ju nemusíte tak často okopávať.

Trávne odrezky na záhonoch slúžia pre vaše rastliny ako prírodné hnojivo. Môžete ich použiť priamo z koša vašej kosačky, pokiaľ však neobsahujú žiadnu burinu alebo trávne semená. Ak chcete zabrániť zahnívaniu trávy, nemala by byť mulčovacia vrstva začerstva vyššia ako tri až päť centimetrov. Ešte lepšie je nechať trávu pred jej použitím trochu zavädnúť.

Kávová usadenina

Doslova za zázračné hnojivo pre rastliny je považovaná kávová usadenina. Je to kvôli jej vysokému obsahu dusíka, fosforu, minerálov a draslíka, vďaka ktorým ide v podstate o vysoko kvalitné prírodné hnojivo.

Tento typ hnojenia ani nevyžaduje veľa úsilia. Jednoducho zbierajte starú kávovú usadeninu, rozložte ju na staré noviny a nechajte vyschnúť, aby sa ľahšie rozptyľovala.

Kávovú usadeninu možno použiť na hnojenie záhonov, črepníkových, truhlíkových a izbových rastlín. Ako často by sa mala kávová usadenina používať pre hnojenie rastlín, závisí od typu rastliny. Izbové rastliny znášajú tento druh hnojenia len raz za šesť mesiacov. Avšak, vonkajšie rastliny môžu byť hnojené kávovou usadeninou až štyrikrát ročne.

Najlepší spôsob, ako to urobiť, je ľahko posypať pôdu obklopujúcu rastlinu mletou kávou a potom ju jemne zapracovať do zeme. U črepníkových a truhlíkových rastlín možno kávovú usadeninu primiešať do pôdy priamo pri výsadbe. Akúkoľvek zvyšnú kávovú usadeninu možno v tenkej vrstve vysypať na kompost.

Ruže, muškáty, anjelské trúby, oleandre, hortenzie, rododendrony a azalky – všetky tieto druhy reagujú na kávovú usadeninu ako hnojivo obzvlášť dobre. Navyše kávová usadenina priťahuje dážďovky, ktoré uvoľňujú pôdu a obohacujú pôdu a rastliny živinami zo svojich exkrementov.

Konský hnoj

Nie je síce moc voňavý, ale za to je veľmi účinný. Hnojivo vyrobené z konského hnoja je vynikajúci pre ruže a všetky záhradné rastliny, ktoré vyžadujú dostatok živín. Dajte jednu lopatu hnoja do vedra a naplňte ho vodou. Potom zmes uložte na nejaké miesto, kde vám to nebude vadiť po dobu troch týždňov, aby mohla vyzrieť.

Hotovú hnojovicu potom zrieďte s vodou v pomere 1:20, a tento roztok použite na hnojenie svojich ruží. Ale pozor: zmes vyvíja veľmi silný zápach! Pre tých, ktorí dávajú prednosť rýchlejšiemu postupu: konský hnoj stačí zakopať priamo medzi ruže.

Žihľavový výluh

Okrem kvapalného konského hnoja prenikavo zapácha tiež výluh zo žihľavy. Avšak, vďaka svojmu mimoriadne vysokému obsahu dusíka vyživuje tento druh domáceho hnojiva vaše rastliny prirodzeným spôsobom.

Ak si chcete vyrobiť tekuté hnojivo zo žihľavy dvojdomej, dajte čerstvé lístie žihľavy, narezané na malé kúsky, do vedra s asi 10 litrami vody. Ideálne pre výrobu tohto hnojiva je dažďová voda. Malé množstvo lístia tiež môžete pridať priamo do pôdy alebo ich umiestnite okolo rastlín pri zalievaní. Zmes zakryte a nechajte lúhovať asi dva týždne. Až kvapalina stmavne a zastaví sa penenie, bude vaše domáce prírodné hnojivo pripravené na použitie.

Narieďte asi pol litra tohto domáceho tekutého hnojiva 10 litrami vody a zalievajte týmto výluhom vaše rastliny raz alebo dvakrát týždenne. Toto prírodné hnojivo je prospešné nielen pre izbové rastliny, ale všetky záhony v záhrade, s výnimkou fazule, hrachu a cibule.

Ak sú na rastlinách vošky, môžete ich týmto tekutým hnojivom postriekať, pretože vytvorí vrstvu kremičitanov, ktorá zabraňuje voškám preniknúť do rastlinných buniek a vysávať ich. Táto ochrana však trvá iba do budúceho dažďa, ktorý ochrannú vrstvu zmyje.

Voda zo zemiakov

Voda, ktorá vám ostala z varenia zemiakov, je tiež prírodným hnojivom pre rastliny, a to vďaka vitamínom, ktoré sa počas varenia uvoľnili do vody.

Vodu po varení nechajte jednoducho vychladiť a použite ju k zalievaniu izbových alebo záhradných rastlín raz týždenne.

Minerálka

Ak ste si otvorili minerálku, ale nevypili a je už odstáta tak ju nevylievajte do odpadu. Môžete ju tiež použiť ako hnojivo. Maximálne tak využijete vysoký obsah minerálov vo vode a vaše rastliny vám za túto minerálnu bombu budú vďačné.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.