Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Začať s otužovaním môžete aj v byte s malým balkónom, postačí vám na to sud!

reklama:
reklama:
Začať s otužovaním môžete aj v byte s malým balkónom, postačí vám na to sud!
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Začať s otužovaním môžete aj v byte s malým balkónom, postačí vám na to sud! Foto: www.gettyimages.com

Otužovanie je úžasná vec. Posilňuje telo aj psychiku. Pokiaľ si ale netrúfate vstúpiť do prírodných vôd, máme pre vás riešenie. Domáci otužovací sud, vďaka ktorému si môžete dopriať kúpeľ napríklad na balkóne.

Otužilci tu boli odjakživa.  Nie je sa čomu diviť. Otužovanie totiž podporuje imunitu, prekrvuje telo, podporuje kardiovaskulárnu sústavu, pôsobí proti celulitíde, ale taktiež posilňuje psychickú odolnosť a upokojuje. A k radom otužilcov sa môžete pridať aj vy. Kúpať sa totiž dá pokojne aj na balkóne.

Sud pre rybárov

Na domáce otužovanie vám poslúži klasický plastový sud. Taký, ktorý používajú rybári pri výlove rybníka. Máva obvykle okolo 1 000 litrov, takže umožní pohodlné kúpanie aj dvom ľuďom. Ak hľadáte niečo menšie, potom siahnite po kadi, ktorá sa používa vo vinárstve. Býva vyrobená z materiálu, ktorý nepodlieha vplyvu teplôt, je farebne stály a ľahko sa čistí. Ale pretože má objem 500 litrov, zmestí sa do nej len jeden otužilec. Nevýhodou je, že môže pri veľkom mraze prasknúť. A najskromnejším variantom, ktorý sa zmestí aj na malý balkón, je obyčajný sud na dažďovú vodu. Je vyrobený z odolného a pružného polyetylénu.

Otužovanie na záhrade

A otužovanie si môžete dopriať aj na vlastnej záhrade. Na to vám poslúži stará plechová vaňa, alebo už spomínaný sud na dažďovú vodu. Počítajte však s tým, že je hlboký, zle sa doň a hlavne z neho polezie.

Aby voda nezamrzla

Samozrejme, že voda má tendenciu pri nižších teplotách zamrznúť. Preto sa treba o ňu postarať. Vsypte do nej soľ, odporúča sa zhruba 3–4 kila na 750 litrov vody. Okrem toho, že vám vďaka nej voda nezamrzne, pomôže udržať vodu čistú, pôsobí mierne antisepticky a zabraňuje premnoženiu mikroorganizmov.

Pozvoľné otužovanie

Otužovať sa môže prakticky ktokoľvek, seniori aj deti. Neznamená to však, že sa do vody začnete ponárať hneď a celí. To by pre telo bol doslova taký šok, že by ste si mohli privodiť veľmi vážne zdravotné komplikácie. Na otužovanie je potrebné sa dopracovať postupne, aby si telo na chlad zvyklo. Začnite napríklad sprchovaním – postupne si uberajte teplotu vody a dobu, kedy je telo vystavené chladnej vode, predlžujte. Najprv si osprchujte nohy a po chvíli postupujte nahor. Potom brucho, potom pravú časť trupu a pažu, až potom ľavú, kde je srdce. Nakoniec aj tvár. Akonáhle si telo na sprchu zvykne, môžete začať chodiť trénovať von.

Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, www.kupi.cz. , bydleni.instory.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.