Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zápach z umývačky riadu a špinavý riad? Staráte sa o ňu správne?

reklama:
reklama:
Umývačka riadu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Už si nedokážete svoj život bez umývačky riadu ani predstaviť ?

No umytý riad nevyzerá už tak vábne, ako ste boli zvyknutí, ale prečo ?

Umývačka riadu
www.gettyimages.com

Vo väčšine prípadov prídete na to, že niekde robíte chybu. Buď ste zanedbali údržbu, alebo ste prestali dodržiavať pravidlá, ktoré vám odporučil výrobca stroja.

Skladáte riad do útrob umývačky naozaj správne?

Horný kôš je primárne určený pre krehké druhy riadu, ako sú poháre a cenný porcelán. Naopak príbory, hrnce, pekáče a ďalšie skladajte do spodnej časti. Držte sa vždy pravidla, že rovnaké druhy riadu budete skladať vedľa seba. Tento spôsob eliminuje chaos a v neposlednom rade vám ušetrí miesto, než keby ste vedľa tanierika položili príbor…

Je ale úplne nevyhnutné, aby mal každý kus riadu v umývačke svoje miesto, pretože striekacie ramená sa musia voľne otáčať a nemali by narážať na žiadnu prekážku. Veľký riad by mal byť umiestnený v spodnom koši umývačky, malé alebo krehké kusy v hornom koši. Príbory vkladajte do koša bez triedenia, rukoväťou dole.

 Odložený štart

Pokiaľ máte dvojtarifnú sadzbu elektriny, nastavte si umývanie pred odchodom do práce tak, aby k zapnutiu dochádzalo v čase, keď je zapnutý nízky tarif. Súčasné umývačky nie je problém zapnúť aj vo večerných hodinách, sú totiž natoľko tiché, že nenarušia pokoj v dome. Nemusíte sa báť pretečeniu. Obvykle sú vybavené bezpečnostným systémom, ktorý je schopný prerušiť prítok vody v prípade nadmerného naplnenia, zanesenia alebo napenenia.

Nepríjemný zápach z umývačky

Ak vás pri otvorení umývačky udrie do nosa silný zápach, sú v odtokovom sitku zachytené hnijúce zvyšky jedál. Predchádzajte tomu a zvyšky z riadu poctivo odstraňujte. Oplachovať ho ale netreba. Samozrejme nenechávajte špinavý riad v umývačke dva dni..Dajte ho aspoň na oplach ak umývačku nenaplníte dostatočne.

Pravidelne kontrolujte stav filtrov, v prípade potreby ich prepláchnite a preventívne môžete čas od času pustiť umývačku na prázdno spolu s čističom do umývačky, ktorý kúpite v každej drogérii. A čo sa týka vôňe, siahnite po špeciálnych osviežovačoch vzduchu, ktorý zavesíte a vonná esencia sa bude postupne uvoľňovať.

Tablety či prášok?

Niekto vsádza na tablety, a iný na prášok, soľ či leštidlo. Tablety sú obľúbené z hľadiska toho, že ich použitie je jednoduché. Ale pozor za pohodlie si priplatíte. Napríklad v rámci skrátených programov sú jednotlivé sáčky naplnené gélom, dá sa povedať, plytvanie. Než sa uvoľní čistiace zložky, zrýchlený program vedúci k úspore energie skončí a nespotrebované kapsule putujú do výlevky.

V prípade, že ste po klasickom umývacom režime objavili v umývačke nerozpustnú tabletu, riad je zle umytý alebo na pohároch pozorujete mliečne zafarbenie, popremýšľajte o zmene a vyskúšajte iné varianty. Tablety tiež nie sú tým pravým pre domácnosť, ktorá bojuje s tvrdou vodou.

Na väčšine miest u nás je vyššia tvrdosť vody, a tak je nutné k umývaniu pridávať soľ a tiež nastaviť správne stupeň tvrdosti vody na umývačke.

Tento riad do umývačky určite nepatrí

  • Drevené dosky, varešky a iné drevené doplnky využívané v kuchyni umývajte klasickým spôsobom. Pobyt v umývačke im nesvedčí kvôli vysokým teplotám vedúce k ničeniu ich povrchu. Podobne je na tom tiež teflónový a medený riad.
  • Porcelán so zlatým alebo strieborným lemovaním, ktorý sa vo vašej rodine dedí z generácie na generáciu, tiež do umývačky nepatrí. Zdobenie by po niekoľkých umytí zmizlo.
  • Nože tiež nepatria do umývačky, pretože by hneď otupeli.
  • Strieborné príbory umývajte v dreze, jedine tak neprídu do styku s inými kovmi, v opačnom prípade hrozí proces oxidácie.
  • Brúsené a krištáľové sklo by sa mohlo v umývačke poničiť.
  • Teflón, medené a hliníkové hrnce sú ďalšie skupinou, ktoré patria do drezu a nie do umývačky
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.