Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zázračná dubová kôra pre vaše zdravie

reklama:
reklama:
Liečivá dubová kôra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Dubová kôra sa v ľudovom liečiteľstve tradične využíva pre svoje dezinfekčné a zvieravé účinky, napokon z celého duba má práve kôra najvyššie množstvo účinných látok.

Liečivá dubová kôra
www.gettyimages.com

Medzi tie sa radia hlavne triesloviny, horčiny, flavonoidy, kyselina gallová a elagová. Vďaka nim dubová kôra pôsobí protizápalovo, zastavuje krvácanie a urýchľuje hojenie. Využijú ju najmä ľudia trpiaci na ekzémy, praskliny, vredy, kŕčové žily, ale aj tí, ktorých trápia zle sa hojace drobné rany alebo ľahšie omrzliny či popáleniny. Skvelým pomocníkom je aj pri hemoroidoch a nadmernom potení, pôsobí proti hnačkám a zápalom zažívacieho traktu. V podobe kloktadla dezinfikuje sliznice, pitie čaju z dubovej kôry posilňuje horné dýchacie cesty.

Ideálna doba zberu dubovej kôry je práve jeseň

Výhodou je, že na čerstvú kôru môžete na rozdiel od byliniek vyraziť pokojne aj teraz na jeseň. Výhoda je, že dub ani cez zimu nezhadzuje všetky listy, posledné opadajú až na jar, keď už rastú nové. A práve podľa typických laločnatých listov dub ľahko spoznáte. Často sa nachádza v celých alejach v blízkosti vody, na hrádzach a všade tam, kde je potrebné spevniť pôdu.

Narežte mladé vetvičky, ktoré by nemali byť silnejšie ako váš malíček. Doma ich celé ponorte do vody a nechajte na teplom mieste mäknúť. Zmäknutú kôru potom olúpte a nasušte v tenkej vrstve pri teplotách do 50 °C. Prípadne môžete kôru na vyhliadnutých vetvách (nie hrubších ako 2–3 cm) pozdĺžne narezať a postupne odlúpať. Opäť usušte, po usušení kôru uložte do uzatvárateľných nádob alebo sáčkov a uchovávajte v suchu.

Kúpele sú najúčinnejšie

Dubová kôra sa dá používať vnútorne aj zvonku. Vnútorné použitie vo forme čaju sa používa najčastejšie pri žalúdočných a črevných kataroch.

Príprava čaju:

1 lyžičku sušenej sekanej kôry vsypte do ¼ litra studenej vody, priveďte do varu, krátko povarte a nechajte 15 minút v prikrytej nádobe odstáť. Potom preceďte, pite 1–2x denne. U niektorých ľudí však môže vnútorné použitie vyvolávať alergické reakcie, je preto nutné to najskôr opatrne vyskúšať.

Vonkajšie použitie je oveľa rozšírenejšie, napríklad v podobe obkladov a oplachov na kožné problémy, kúpele nôh pri ich nadmernom potení, odvar môžete použiť ako kloktadlo pri zápaloch sliznice ústnej dutiny alebo hrtana. Osvedčené sú sedacie kúpele pri problémoch s hemoroidmi. V prípade vonkajšieho použitia vezmite 2–3 hrsti kôry a nechajte ich 15 minút povariť v 1 l vody. Odvar môžete ďalej použiť práve na obklady či oplachy, prípadne pridať do kúpeľa.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.