Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zima je ideálna na to, aby ste sa zbavili roztočov!

reklama:
reklama:
Roztoče
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Začervenané oči, nádcha, kašeľ a v najhoršom aj astma. Tieto nepríjemnosti môžu mať na svedomí tieto parazity – roztoče. V jedinej posteli ich môže mať aj niekoľko miliónov!

Poradíme vám, ako sa ich efektívne zbaviť a hlavne, ako žiť, aby sa k vám už nechceli vracať.

Roztoče
www.gettyimages.com

Niektoré druhy roztočov merajú až dva centimetre, iné uvidíme len pod mikroskopom.

Z roztočov nás doma dokáže najviac potrápiť roztoč prachový ( Dermatophagoides pteronyssinus ). Za týždeň priemerne prídeme o päť gramov zrohovatenej pokožky. Práve tá je jeho najobľúbenejšou stravou. Najviac sa mu darí od augusta do októbra, to jeho populácia narastie až do desaťnásobku. A kde sa roztoče udomácňujú? V prvom rade v matracoch, potom v lôžkovinách a nevynechajú ani gauč, záclony, rôzne sedáky a plyšové hračky detí. Väčšinou sa dočítate, že roztoče hojne žijú tiež v kobercoch, ale táto teória je veľmi sporná. Do kobercov určite odpadávajú ich „výlučky“, ktoré pre alergikov predstavujú riziko, avšak samotný výskyt roztočov v kobercoch zrovna hojný nie je, obzvlášť, ak máte na podlahe koberce záťažového typu bez vyšších chlpov.

Do akej miery je nebezpečný?

Tieto výkaly roztočov obsahujú takzvané proteázy. Ide o enzýmy, ktoré vedia narušiť bielkoviny. Akonáhle sa dostanú na sliznice dýchacích ciest, nastáva hneď niekoľko problémov. Povrch sliznice je poškodený. Telo sa začína brániť. Môže dôjsť k obmedzeniu funkcií dýchacieho ústrojenstva a najmä alergici sa musia mať na pozore, tento stav môže viesť až na astmatický záchvat. Navyše dostávajú zelenú rôzne infekcie spôsobené vírusmi, ktorým sa tým otvorí skvelá prístupová cesta. Znie to hrozne? Roztoč prachový, pokiaľ nie je premnožený, v skutočnosti pre zdravého človeka nepredstavuje takmer žiadne riziko.

Teplo, prítmie, vlhko – ideálne prostredie pre roztoče!

Máte doma príjemných 25 stupňov a vlhkosť vzduchu okolo 75 percent? Gratulujeme, toto je optimálne prostredie pre roztoče! Roztoče nemajú dvakrát v láske ani príliš svetla, zato preferujú prírodné materiály ako je bavlna či trebárs perie. A čo naopak nemajú radi? Napríklad hladké penové matrace, na ktorých sa zle uchytia, a ďalšie materiály, kde majú problém dostať sa pod povrch. Problém napodiv nemajú s molitanovým matracom, v ktorom v pokoji prežívajú. Keby sme mohli roztoče v našich posteliach pozorovať voľným okom, zarazilo by nás, že tento miniatúrny tvor za minútu prekoná trhavým pohybom vzdialenosť 15 centimetrov.

Vysypanie z okna nestačí

A ako s nezvaným návštevníkom zatočiť? V zime je skvelé nechať matrac a lôžkoviny premrznúť. Kryosaunu môžete samozrejme dopriať aj plyšákom. Niektoré roztoče sú však veľmi odolné, preto sa odporúča nechať veci v mraze minimálne dva celé dni, ideálne ešte viac. Možno skúšate lôžkoviny vyklepať z okna. To je na roztoče slabý kaliber, väčšina sa v nich udrží. Na roztoče platí aj časté vetranie a samozrejme nižšia teplota – ideálne maximálne 21 stupňov. Ak periete na 30 ° C, väčšina týchto malých votrelcov sa nezbavíte. Vadiť im začína až teplota 40 ° C a istotu ich likvidáciae máte až pri praní na 60 ° C.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.