Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zimná starostlivosť o orchidey alebo aby Vám Vaše živé klenoty vydržali

reklama:
reklama:
Hands preparing a pot to plant an orchid
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hands preparing a pot with fresh soil to plant an orchid www.gettyimages.com

Orchidey sú dnes bežne k dostatiu ako izbové rastliny, sú dostupné v rôznych odrodách, farebných variáciách aj veľkostiach. Starostlivosť o orchidey nie je nijako náročná, a preto patrí k veľmi obľúbeným dekoratívnym rastlinám. Ľudia ich pestujú viac, a to práve pre ich krásu a rozmanitosť. Bývajú tiež obľúbeným darčekom k rôznym príležitostiam, najmä pre ženy.

Woman transplanting orchid into another pot on kitchen. Housewife taking care of home plants and flowers
Woman transplanting orchid into another pot on kitchen. Housewife taking care of home plants and flowers. Gardeningwww.gettyimages.com

Pravidlá pre zimnú starostlivosť o orchidey

Pokiaľ ide o starostlivosť o orchidey v chladných mesiacoch, najdôležitejším pravidlom je zníženie zálievky, ktorá súvisí s celkovým znížením teploty vzduchu a tiež biorytmom rastlín. Úplne teda postačí, keď v tomto období zalejete rastliny len raz za desať dní.

Dôležité je tiež umožniť rastline, aby si vzala len toľko vlahy, koľko potrebuje. To znamená, že prípadná prílišná voda by mala byť z kvetináča odvádzaná, aby v nej rastlina doslova nestála.

Ak napríklad zabudnete kvetináč s orchideou na parapete a rastlina tak bola po nejakú dobu vystavená väčšiemu chladu, môžete situáciu zachrániť tým, že do podnosu alebo misky pod kvetináč nalejete vlažnú vodu a kvetináč do nej postavíte približne na desať minút. V tejto dobe má rastlina možnosť vziať si potrebné množstvo vody. Po uplynutí desiatich minút vodu z misky vylejte.

Vyššie uvedené však neznamená, že orchidey nemôžu byť cez zimu umiestnené na parapete. Ak máte dobre izolované okná, potom to samozrejme vôbec nepredstavuje problém. Ak nie, môžete rastliny ochrániť tým, že kvetináče obalíte priehľadnou fóliou, ktorá má výborné izolačné vlastnosti. Do priestoru medzi okná môžete ešte vložiť napríklad stočenú deku.

Dendrobium orchid. Woman taking care of home plats. Close up of female hands holding flowers
Dendrobium orchid. Woman taking care of home plats. Close-up of female hands holding flowers. Interior decorwww.gettyimages.com

Ochrana pred príliš suchým vzduchom a prievanom

Ak domácnosť vykurujete, je pre rastlinu na jednu stranu síce dobre, že je v teple, na druhej strane však nesmiete zabúdať na skutočnosť, že ohrievaný vzduch je suchý, čo rastlinám nesvedčí a sú tiež náchylnejšie k napadnutiu rôznymi škodcami. Je tak dobré mať v miestnostiach s rastlinami tiež napríklad zvlhčovače vzduchu.

Ak pestujete orchidey alebo ste jednu dostali ako darček a chcete, aby Vám čo najdlhšie vydržala, nezabúdajte na skutočnosť, že orchidey nemajú rady prúd príliš chladného vzduchu a zle takisto znášajú prievan. Ideálne je umiestniť orchidey na zimné obdobie v miestnosti, ktorú nepotrebujete často vetrať, pretože predovšetkým v tomto období pomerne zle znášajú častejšie premiestňovanie a sú potom náchylnejšie k rôznym chorobám.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.