Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Život bežnej ženy v Československu roku 1965. Ako sa im vtedy žilo?

reklama:
reklama:
matka s dieťaťom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Život bežnej ženy v Československu roku 1965. Ako sa im vtedy žilo? Foto: ps://www.freepik.com

Ako sa vyvíjal život pracujúcich žien od 60. rokov minulého storočia až po súčasnosť? Od hektických dní v Československu, kedy bolo potrebné zvládať prácu, starostlivosť o domácnosť aj deti, až po dnešné výzvy, ktorým čelia moderné ženy. Ponúkame vám zaujímavý pohľad na to, ako sa zmenil každodenný život žien a či sa vôbec niečo zmenilo.

Život pracujúcej vydatej ženy, ktorá sa stará o deti a domácnosť, bol aj v roku 1965 na Slovensku, s ohľadom na pracovné soboty, veľmi hektický. Pozrite sa na historickú reportáž a urobte si vlastný obraz o tom, či sa život žien odvtedy výrazne zmenil, alebo zostal takmer rovnaký.

Ste vydatá, máte deti a zároveň pracujete? Potom možno často cítite, že sa presúvate z jednej smeny do druhej. Zamestnanie a starostlivosť o deti a domácnosť sa pre mnohé dnešné ženy stalo akýmsi začarovaným kruhom. Len výnimočne sa z tohto kolotoča bežných dní vymaní, aby si našli čas pre seba a mohli si na chvíľu oddýchnuť.

Zaujíma vás, ako to zvládali naše mamy a babičky? Pozrite sa na krátke video, ktoré hovorí o živote bežných žien na Slovensku v roku 1965. Aj vtedy ženy zápasili s prácou, domácnosťou a starostlivosťou o deti a po celodennom maratóne sa často dostali do postele až v noci. Navyše, vtedajšie pracovné soboty im značne komplikovali život, keďže voľný čas mali len v nedeľu.

Vstávať skoro ráno, pripraviť deťom raňajky a desiata do školy, poslať deti na cestu, bežať do práce, po práci nakúpiť, variť, upratať a pomáhať deťom s domácimi úlohami. Tento nekonečný cyklus dobre pozná veľa zamestnaných matiek aj v súčasnosti. Rozdiely medzi generáciami sú zrejmé, ale aj podobnosti, ktoré poukazujú na to, že niektoré výzvy zostávajú nezmenené aj napriek pokroku v právach a možnostiach žien.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.