Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Žltá a sivá, to sú farby roku 2021

reklama:
reklama:
žltá a šedá
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Pre tento rok boli Inštitútom Pantone vyhlásené dve hlavné farby, ktoré budú tento rok určovať trendy v móde aj v interiéri, a to sú žltá a šedá, resp. Illuminating Yellow a Ultimate Grey.

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Pantone vybrala dva odtiene ako svoju „farbu roka“ . V roku 2016 boli Pantone 15-3919 Serenity a Pantone 13-1520 Rose Quartz (tiež známe ako „Millennial Pink“)

Prečo práve tieto farby a ako ich spolu kombinovať, aby váš domov osviežili a dali mu šmrnc?

žltá a šedá
www.gettyimages.com
Na prvý pohľad sa práve kombinácia týchto farieb môže zdať trochu zvláštna a ťažko spojiteľná, ale faktom je, že veľmi presne odrážajú momentálnu situáciu aj náladu ľudí takmer kdekoľvek vo svete. Nielen v oblasti nábytku, doplnkov do domácnosti, ale aj v móde, textilu a obuvi sa v tomto roku s týmito dvoma farbami budeme stretávať v podstate na každom kroku.

Ide o farebnú kombináciu, ktorá nám dáva odolnosť a nádej.

Ultimate Grey je pripomienkou minulého obtiažneho a ťažkého roka, čiastočne veľmi stereotypného a depresívneho, ale zároveň aj roka, ktorý stojí za veľké zamyslenie nad mnohými témami, zatiaľ čo jasavo žltá Illuminating Yellow je „svetlom v tuneli“, vyhliadkou na lepšiu budúcnosť a pozitívne zmeny, ktoré nás čakajú. Vzájomne sa tieto farby úplne dokonale doplňujú, pretože šedá zjemňuje a upokojuje až prílišnú jásavost a silu žltej farby, a naopak žltý prvok rozžiari jednoliaty až nudný šedý svet.
žltá a šedá
www.gettyimages.com

Ultimate Grey – statočná a silná

Mohlo by sa to zdať až neuveriteľné, že taká „nudná a nevýrazná“ farba sa stane trendy farbou pre celý rok, ale skúsme sa zamyslieť: jednak takmer celý minulý rok bol pre nás tak nejako šedý, zamračený, akoby stratil radosť a pestrosť..Ale nieje to tak.

Rozhodne nemožno šedú farbu vnímať len ako negatívnu, ale ani len ako pozitívnu. Stojí niekde medzi, a tak to s ňou je aj v interiérovom dizajne a móde. Je to farba, ktorú možno veľmi dobre kombinovať s akoukoľvek výraznejšou farbou, tvoria skvelý základ pre mnohý aranžmán aj kombinácie, je veľmi praktická a navyše dlhodobo je to farba veľmi obľúbená.

Illuminating Yellow – posol optimizmu a radosti

O význame žltej farby nikto nepochybuje. Veselá, jasná, žiarivá ako slnko a rovnako tak optimistická. Je to farba veľmi silná a energická, avšak s jej používaním v interiéri to nie je až také jednoduché. Práve kvôli svojej výraznosti ju nie je možné kombinovať s akoukoľvek inou farbou. Skvele sa hodí v trojkombinácii biela – žltá – čierna, tiež jej veľmi pristane kombinácia s hnedou alebo šedou.

Sama farba ponúka mnoho odtieňov, od vanilkovej, zázvorovej, banánovej, až po kanárikovu či horčicovú. Aj tie možno medzi sebou dobre prepájať alebo  kombinovať s rôznymi doplnkovými farbami. Práve vďaka svojej prehľadnosti a žiarivosti mnohokrát stačí menej prvkov, aby náš domov osviežili. Skvelé sú doplnky, ako napríklad vankúšiky, prikrývky, vázy alebo rámy na obrazy, žlté stoličky či lampa, alebo len čerstvé kvety či misa s ovocím.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.