Príčiny zakalenej vody v akváriu
Máte zakalenú vodu v akváriu?
Na vine môže byť zle vypraný piesok, hnijúce kŕmenie, príliš alebo naopak málo slnečného svitu.
Prečítajte si pár rád ako mať akvárium bez zakalenej vody..
Zakalená voda nebýva nebezpečná, ale odporúča sa napriek tomu skontrolovať. Začnite u filtra, možno je potrebné ho vyčistiť. Kvalitnejšie prevzdušnenie tiež pomôže zlepšiť kvalitu vody v akváriu. Medzi faunou a flórou môže niekedy dôjsť k zakaleniu aj napriek dobrej biologickej rovnováhe.
Zakalenie v novom akváriu
Aj pri dôkladne vypranom piesku sa vďaka pohybu rybiek voda belavo zakalí uhličitanom vápenatým, je to tým, že ryby vydychujú oxid uhličitý, ktorý sa zlúči s vápenatými súčasťami vody. Tento zákal nie je na škodu a postupne zmizne. Ak ste piesok dôkladne nevyprali, voda sa vám zafarbí do žlta až do hneda a potom nezostáva, než založiť nové akvárium.
Voda zakalená potravou
Snažíte sa rybkám dopriať a tak ich kŕmite viac, ako je potrebné? Nadbytočná potrava sa začne kaziť a tým sa kazí tiež voda. Pomôžu vám napríklad akvarijné ulitníky, ktoré sa odpadkami a riasami živia. Nie je vhodné rybám prilepšovať, ani keď idete na dovolenku, voda sa vám rýchlejšie pokazí a rybky potom môžu uhynúť.
Nadbytok alebo nedostatok slnečného svetla
Zelené zakalenie vody sa objavuje, keď je akvárium vystavované priamemu slnku. Vo vode sa začne množiť jednobunkový planktón, ktorý po čase urobí vodu takmer nepriesvitnou. Tento zákal nie je príliš škodlivý, je len nevzhľadný. Vodu je potrebné vymeniť a akvárium trochu zatieniť.
Naopak pri nedostatku slnečného svitu, voda začne žltnúť až hnednúť. Je to spôsobené tým, že rastliny nevedia v dôsledku nedostatku svetla optimálne využiť živiny.