Kalísia voňavá (Callisia fragrans) je rastlinka, ktorú mnohí bylinkári označujú ako elixír zdravia
Môžeme ju veľmi ľahko pestovať doma ako izbovú alebo prenosnú rastlinu. Pomôže nám pri bolestiach hlavy i alergiách a pôsobí tiež protizápalovo.
A to nie je všetko!
Kalísia voňavá (Callisia fragrans)
Vo svojej domovine, v pralesoch Južnej Ameriky, rastie v tieni vysokých paliem a stromov. Je to odolná rastlina s mäsitými listami a vertikálnymi, tmavozelenými výhonkami, z ktorých neskôr, u starších exemplárov, vyrastajú podzemky horizontálne. Tie sú fialové, ukončené ružicou listov. Listy dospelej kalísie sú dlhé 20-30 cm a majú tmavo zelenú farbu. Staršie rastliny tiež občas počas júna až júla vykvitajú bielymi kvetmi s jemnou vôňou.
Ako ju pestovať
Kalísiu môžeme pestovať po celý rok ako izbovú kvetinu alebo ju od jari do jesene prenesieme do záhrady . Je mrazuvzdorná do -5 ° C, ale domov by sme ju mali preniesť vo chvíli, keď vonkajšie teploty klesnú pod 12 ° C.
Má rada rozptýlené svetlo, ale nie priame slnečné lúče. Zálievku vyžaduje iba miernu, ale pravidelnú, a aj keď zvládne občasné vyschnutie substrátu, k dobrej kondícii jej to neprospieva.
Liečivé účinky kalísie
Ľudový názov kalísia, domáci ženšen, napovedá veľa o jej využití v ľudovom liečiteľstve. Používajú sa početné odnože, ktoré po odrezaní zase veľmi skoro dorastajú a vytvárajú sa nové. Najúčinnejšie sú výhony, ktoré majú viac ako sedem kolienok a ktoré už získali fialkastú farbu.
Obsahuje vitamíny radu B, vitamín C, vápnik, železo, chróm, meď a selén. Obsahuje tiež množstvo flavonoidov, alkaloidov, glykozidov a polysacharidov.
Rastlina sa využíva pri liečbe alergií, infekčných a zápalových chorôb, pri liečbe reumatizmu chorôb srdca, prospieva pri žalúdočných a dvanástníkových vredoch, pri chorobách očí a mnohých ďalších problémoch.
Listy rastliny majú oveľa slabšie účinky, ale zato sa môžu využiť do šalátov. Aj ony však pôsobia proti bolestiam hlavy a môžu sa prikladať na popáleniny a urýchľujú hojenie rán.
Tá vo svojej domovine, opäť v Južnej Amerike, tiež rastie v tropických pralesoch, kde vytvára hustý koberec ako podrast stromov.
Túto kalísiu môžeme tiež pestovať ako izbovú rastlinu a veľmi dobre sa hodí do závesných nádob. Vyžaduje svetlé miesto až polotieň a na rozdiel od svojich príbuzných nie je vôbec mrazuvzdorná. Má rada vysokú vzdušnú vlhkosť a primeranú zálievku.
Callisia repens sa často využíva ako doplnok stravy pre vtáky, plazy, korytnačky, morčatá a králiky. Pôsobí veľmi podporne na imunitný systém zvierat. Liečivá je však aj pre ľudský organizmus. Pomáha s bolesťou hlavy, migrénou, alergiou, cukrovkou a upravuje zlú funkciu štítnej žľazy.