Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tieto bylinky si hravo poradia so zápalmi

reklama:
reklama:
Bylinky na zápaly
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Všímajte si dlhodobú únavu, vyčerpanosť, pocit choroby, neurčité bolesti v hrudníku, krku či bruchu, dýchavičnosť, chronickú hnačku aj problémy s močením.

Účinnú pomoc ponúka príroda. Vyskúšajte silu byliniek..

Bylinky na zápaly
www.gettyimages.com

Alchemilka

Silne pôsobí proti rôznym formám zápalov po tele (v dýchacom, tráviacom, močovom i pohlavnom ústrojenstve), bojuje proti bakteriálnym i vírusovým nákazám. Podporuje plodnosť a uľahčuje pôrod, upravuje menštruačný cyklus a potláča nežiadúce prejavy klimaktéria.

Je teda účinným liekom na zápaly a iné ťažkosti predovšetkým ženských reprodukčných orgánov. Ďalej pomôže pri hojení rán i redukciu hmotnosti, zlepší zažívanie, a navyše podporí aj kvalitu vlasov a pleti.

Železník

V magické a afrodiziakálne účinky železníka (Verbena) verili už ľudia v starom Egypte. Okrem silných protizápalových účinkov totiž prospieva aj tlmením bolesti, preto sa často používa k pomoci pri dlhodobých zápaloch, napr. V kĺboch.

Upokojuje tiež žalúdok, povzbudzuje náladu a pomáha pri zaspávaní. Má močopudné účinky, prospieva pečeni, detoxikuje a pôsobí proti kŕčom, a dokonca sa odporúča pri dojčení a po pôrode – jeho zvieravé účinky urýchľujú hojenie maternice. Pre tehotné ale práve kvôli tomu nie je príliš vhodný.

Nevädza

Nevädza modrá pozitívne pôsobí pri liečbe opuchov, nádchy a prechladnutí, pomáha zastaviť krvácanie z ďasien a hojí zápaly, a to najmä v ústnej dutine a okolie.

Upokojuje tiež podráždenú pokožku, pôsobí proti infekciám, ťažkostiam močových ciest a žalúdočným vredom, čistí pečeň a celkovo detoxikuje organizmus. Jej kvety sú jedlé. Pripravuje sa buď v podobe tonika, alebo nálev.

Zlatobyľ

Ide o protizápalového siláka. Jeho doménou je predovšetkým močové ústrojenstvo. Pôsobí skvele ako pri akútnych, tak chronických zápaloch, nájdete ho v rade bylinných zmesí na tieto ťažkosti.

K tomu odvodňuje, uľahčuje vylúčenie obličkových kameňov a pôsobí proti nim aj preventívne, pomáha pri diabete 2. stupňa, astme i ťažkostiach s alergiami. Zvonka urýchľuje hojenie rán a zmierňuje podráždenie pokožky.

Najsilnejší účinok má vo forme tinktúry. Pomôže vám aj nálev a čaj zo sušenej byliny. Nesmie sa užívať dlhšie ako dva mesiace, pokračovať môžete až po pár týždňoch.

Mladá pšenica

Ide o čerstvé, niekoľkodňové výhonky pšenice, ktoré sú mimoriadne bohaté na vitamíny A, C, E, antioxidanty a železo, horčík, vápnik a i. Pomáha štartovať metabolizmus, zlepšuje imunitu, dodáva energiu a podporuje kognitívne funkcie.

Naviac tiež podľa svojich zástancov bráni nežiadúcemu ukladaniu cholesterolu a porovnáva hladinu cukru v krvi. Prospeje i vlasom, nechtom a pleti. Užíva sa rozomletá na prášok do ranných zeleninových či ovocných nápojov, z čerstvej (pozor na plesne!) Si môžete uvariť polievku (podobne ako z čerstvej žihľavy). Kúpiť si ale možno aj tablety či kapsule.

Nechtík lekársky

Aj nechtík lekársky je výbornou bylinou s protizápalovými účinkami. Obsahuje látky, ktoré pôsobia dezinfekčne a pomáhajú pri hojení poškodeného tkaniva.

Ako masť sa užíva na drobné ranky, spáleniny a odreniny. Odvar z nechtíka pite pri zápaloch horných dýchacích ciest, ústnej dutiny a nosohltanu alebo zápalu hrubého čreva.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.