Lipový čaj je výborný prostriedok proti chrípke a ďalším respiračným chorobám
Dokáže rásť stovky rokov a bola jej prisudzovaná ochranná sila a verilo sa, že chráni pred zlými silami. Keď kvitne, je koruna obsypaná včelami a omamne vonia. Má tiež veľkú liečivú silu.
Lipa (Tilia) je 30-40 m vysoký strom. V našich podmienkach sa stretneme s lipou veľkolistou (Tilia platyphyllos) a lipou srdčitou (Tilia cordata) , obe sú si veľmi podobné a majú rovnaké liečivé využitie. V starobe býva mohutného vzrastu, lipa veľkolistá môže mať listy až 12 cm veľké, kvetenstvo má 3-9 lístkov a plody sú veľmi tvrdé.
Lipa srdcovitá má listy okolo 5 cm, kvetenstvo je tvorené 5-15 kvietkami a dozreté plody sú na dotyk mäkké. Oba druhy nájdeme vo vlhkých roklinách, bučinách, v lužných lesoch a na suťoviskách. Lipy sú taktiež veľmi obľúbenou súčasťou parkov. Vyhovujú im humózne a živné pôdy.
Kedy zbierať a čo všetko obsahuje
Lipové kvety je možné zbierať od konca mája zhruba do júla. Zbierajú sa kvety aj s priľahlým blanitým listenom, ideálne v čase, keď ich zhruba polovica kvietkov v kvetenstve rozvitá. Počkáme si na suché a slnečné počasie a samozrejmosťou je miesto ďaleko od rušných ciest a ciest.
Kvety obsahujú flavonoidy, saponíny, triesloviny, glykozidy a kyselinu P-kumarovú, ktorá podporuje vypotenie a uvoľňovanie toxínov z tela. Nazbieranú úrodu sušíme v tieni alebo v sušičke do 35 0 C. Skladujeme v dokonale tesniacej nádobe, v suchu a tme.
Aké sú blahodarné účinky lipového čaju?
Lipový čaj je výborný prostriedok proti chrípke a ďalším respiračným chorobám. Vďaka obsiahnutej kyseline má silný potopudný účinok a podporuje teda vypotenie a znižovanie horúčky. Ten môže byť pomerne intenzívny, preto je dobré piť dostatočné množstvo tekutín.
Kvety sú súčasťou zmesi na priedušky a proti kašľu, pomáha proti zahlieneniu . Pôsobí protizápalovo , mierne riedi krv a pôsobí preventívne proti infarktu myokardu, mozgovej mŕtvici a angine pectoris.
Účinky má na tráviaci systém , uvoľňuje kŕče žalúdka a čriev, pôsobí proti nadúvaniu a zápche, zlepšuje trávenie. Kombinovať sa dá napríklad s harmančekom, mätou alebo feniklom. Výťažky z lipového čaju majú upokojujúce účinky , pomáhajú bojovať s nespavosťou, stresom a depresiami.
Príprava lipového čaju
Lipové kvety sú dostupné ako v prírode, tak v lekárni či špecializovanom obchode. Príprava je jednoduchá, jednu lyžičku byliny zalejeme 250 ml vody a necháme 10-15 minút zakryté lúhovať. Pijeme 3 – 4x denne.
Lipový likér
- 1l vody
- 500 g cukru
- 1l vodky
- 3 väčšie hrsti čerstvých lipových kvetov
Do alkoholu naložíme lipové kvety a necháme 2 týždne pôsobiť. Po uplynutí doby scedíme. V jednom litri vody zvaríme pol kila cukru. Macerát zriedime cukrovým odvarom. Necháme ešte niekoľko týždňov dozrieť. Popíjame pri problémoch.