Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto 5 vecí by ste nikdy nemali čistiť jedlou sódou

reklama:
reklama:
Týchto 5 vecí by ste nikdy nemali čistiť jedlou sódou
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Týchto 5 vecí by ste nikdy nemali čistiť jedlou sódou Foto: www.gettyimages.com

Jedlá sóda je domáci zázrak, avšak existuje pätica vecí, ktoré by ste radšej mali čistiť inak. Pozrite sa, či nerobíte zásadné chyby pri používaní jedlej sódy, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube. Nielen, že je extrémne účinná, ale aj lacná.

Na upratovanie nepotrebujete nutne drahé čistiace prostriedky, ako nás učili naše babičky a mamičky, koniec koncov aj marketing bol takto nastavený. Minimálne rovnako účinné je použitie domácich prostriedkov. Človek by však mal vedieť, ako ich používať, v akom dávkovaní a na čo. Pretože niektoré veci pri nesprávnom použití narobia viac škody ako úžitku. To isté platí s jedlou sódou. Prosím, nečistite týchto päť vecí pomocou obľúbeného domáceho zázraku.

1. Poháre

Jedlá sóda je abrazívna, takže dobre pôsobí proti škvrnám. Domáci prostriedok by ste však nemali používať na čistenie hladkého povrchu, ako je sklo. Sklo môže byť potom poškriabané a „mliečne“. Namiesto toho je lepšie použiť konvenčný čistič skla.

2. Drevený nábytok

Jedlá sóda má tiež negatívny vplyv na drevo: môže napadnúť tesnenie a ochrannú vrstvu dreva. Namiesto toho použite na čistenie drevených povrchov alebo dreveného nábytku zmes vody a umývacieho prostriedku.

3. Striebro

Starožitné strieborné príbory alebo riad by tiež nemali prísť do kontaktu s jedlou sódou. To by mohlo spôsobiť rýchlejšie zmatnenie povrchu a stratu patiny. Prípadne je lepšie striebro vyčistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom alebo ich odovzdať odborníkovi.

4. Pokožka

Internetom kolujú rôzne beauty hacky s jedlou sódou. Pleťové masky, peelingy alebo napríklad odličovače s jedlou sódou ako tajnou prísadou. Jedlá sóda však dokáže napadnúť pH pokožky a jej prirodzenú kyslosť. Výsledok: pokožka sa vysuší, popraská a začne svrbieť.

5. Drsné povrchy

Jedlá sóda pri čistení zanecháva biely film, ktorý je možné na hladkom povrchu ľahko zotrieť. Akonáhle však hrubý, popraskaný alebo hlboký povrch utrite jedlou sódou, bude veľmi ťažké odstrániť biele zvyšky. Týka sa to napríklad počítačových klávesníc alebo diaľkových ovládačov.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.