Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podľa čoho a ako vybrať nôž do kuchyne?

reklama:
reklama:
Podľa čoho a ako vybrať nôž do kuchyne?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podľa čoho a ako vybrať nôž do kuchyne? Foto: www.freepik.com

Koľko nožov naozaj potrebujete a ako vybrať kvalitné výrobky, ktoré vám budú dobre a dlho slúžiť.

Profesionálni kuchári mávajú svoju osobnú sadu nožov, na ktorú nedajú dopustiť a vyslovene si ju rozmaznávajú. Kvalitný nôž je totiž nutný predpoklad toho, že sa vám bude dobre variť. A koľko nožov potrebujete? Záleží na vás. Pri výbere vychádzajte predovšetkým z toho, čo prevažne varíte. Iný nástroj potrebujete na prípravu mäsa, iný zas ocenia milovníci rýb. „Základom vybavenia sú tri nože: malý na ovocie a zeleninu, pílkový na pečivo a jeden profesionálny s dĺžkou 15 až 20 centimetrov,“ konštatuje Jan Fabini, zakladateľ firmy Fabini.

Podľa čoho vybrať nôž do kuchyne

Chcete si kúpiť skutočne kvalitný nôž, ktorý vám bude vyhovovať a budete ho používať roky? Potom by ste mali pri výbere zohľadniť niekoľko zásadných vecí.

1. Materiál čepele

Kvalitné nože bývajú z nerezovej alebo uhlíkovej ocele. Nerez slúži roky skoro bez údržby, ale horšie sa ostrie. Uhlíková čepeľ sa ostrie lepšie, ale je nutné sa o ňu viac starať a časom získava patinu. Naozaj kvalitná čepeľ by mala byť vyrobená z jedného kusu pevnej ocele a nôž by mal mať doživotnú záruku. Nech už je ale materiál akýkoľvek, nôž by mal byť dobre vyvážený, teda mať ťažisko tam, kde končí rukoväť a začína ostrie, pretože potom sa dobre drží aj používa.

2. Tvar čepele

Tvar čepele vyberajte podľa svojej obľúbenej techniky krájania. Zaguľatená čepeľ umožňuje hojdavý pohyb, rovná čepeľ vychádza z japonskej kuchyne a je lepšia na zvislé odsekávanie alebo krájanie pohybom dopredu a dozadu.

3. Šírka ostrie

Štýl krájania určuje aj vhodnú šírku ostria. Nože japonského typu sú tenšie a ukrojíte nimi tenučké plátky. Na väčší kus mäsa, občas aj s kosťou, je lepšie širšie ostrie. Je tiež ťažšie a aj to uľahčí krájanie. Vyplatí sa teda mať dva rôzne nože. Ak si musíte vybrať len jeden, potom je tenšia univerzálnejšia.

4. Dĺžka čepele

Čepeľ je kovová časť noža. Pri výbere berte do úvahy napríklad to, aké veľké kusy mäsa pripravujete: čím sú väčšie a čím častejšie ich spracovávate, tým dlhšiu čepeľ oceníte. Dlhšie čepele volia aj tí, ktorí varia veľa – teda napríklad profesionálni kuchári. „Kuchárske nože mávajú čepeľ dlhú medzi 16 a 26 centimetrami. Vhodnú dĺžku voľte ale aj podľa veľkosti svojej dlane – pre drobnejšie 16 až 18 centimetrov, pre robustnejšie 20 a viac,“ radí Pavel Faldík z e-shopu Kovano, ktorý sa na nože špecializuje.

5. Skosenie čepele

Čepeľ môže mať jednostranné alebo dvojstranné skosenie. „Jednostranné nájdete skôr pri špičkových nožoch, vyžadujú si však špeciálnu techniku krájania i brúsenia,“ upozorňuje Jan Fabini. Pre domáce krájanie zvoľte klasický nôž s obojstranne skosenou čepeľou: reže rovno dole a môžete ho ľahko nabrúsiť.

6. Rukoväť

Nôž by mal padnúť do dlane, takže je najlepšie vziať ho do ruky a vyskúšať si ho. Je šikovné, keď má na konci rukoväte záhyb, ktorý zabráni, aby vám nôž vykĺzol. Rukoväť je väčšinou drevená alebo zo syntetiky. „Drevo je príjemnejšie a krajšie, ale aj náchylnejšie držať baktérie, takže je potrebné ho lepšie hygienicky udržiavať. Syntetika je skoro nezničiteľná a údržbu takmer nevyžaduje,“ vysvetľuje Pavel Faldík.

Ako sa starať o nôž s drevenou rukoväťou? Moderné výrobky sa už väčšinou môžu dávať do umývačky (dbajte pritom na pokyny výrobcov), nože s drevenou rukoväťou tam nepatria. Umývajte ich zásadne v ruke a nenechávajte ich dlho namočené. Nôž hneď po umytí osušte, nech neleží napríklad na vlhkom odkvapkávači. Drevenú rukoväť je dobré občas ošetriť vhodným olejom: je možné použiť kokosový alebo ľanový. A kúpiť si môžete aj špeciálny vosk.

Druhy nožov v kuchyni a na čo sa hodia

Chcete si výber noža uľahčiť? Vyberte si nástroj podľa určenia, ktoré má v názve. „Takéto označenie ale berte trochu s rezervou, pretože takmer každý kuchynský nôž je možné používať na mnoho činností. Nožom na pečivo môžete rozkrojiť melón a špikovacím nožom paradajku,“ radí Pavel Faldík.

  • Nôž na pečivo pílkový: Dlhý nôž so zúbkovaním, s jeho pomocou dobre pokrájate nielen čerstvé pečivo a chlieb s kôrkou, ale aj klobásky, salámy, syry a mäkkú zeleninu.
    Nôž na zeleninu: Väčšinou má krátku a rovnú čepeľ a môžete ním zeleninu a ovocie krájať, kosiť aj lúpať.
    Kuchársky nôž: Hovorí sa tak tradičnému nožu so širokou oblou čepeľou, ktorý umožní aj kolískové krájanie, napríklad pri kosení byliniek alebo zeleniny na drobné kúsky. Patrí medzi základné a najdôležitejšie nože.
    Filetovací nôž: Má dlhú, užšiu a mäkšiu flexibilnú čepeľ, ktorá zjednoduší oddelenie kože od mäsa. Skvele sa hodí, napríklad keď chcete vykostiť kura.
    Univerzálny nôž: Má kratšiu hladkú a rovnú, prípadne vrúbkovanú čepeľ, dlhú zhruba 15 centimetrov, a poradí si s čímkoľvek.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.