Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ťažký sneh môže spôsobiť na vašich skleníkoch katastrofu. Ako ho ochrániť pred zimným počasím?

reklama:
reklama:
skleník na záhrade počas zimy
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ťažký sneh môže spôsobiť na vašich skleníkoch katastrofu. Ako ho ochrániť pred zimným počasím? Foto: www.freepik.com

Zima prináša nielen snehové radovánky, ale aj výzvy pre majiteľov skleníkov. V tomto článku sa dozviete, ako sa vysporiadať so snehom a ďalšími zimnými výzvami v skleníkoch, a aké preventívne kroky môžete podniknúť, aby váš skleník prečkal zimu bez poškodenia.

Zimná starostlivosť o skleníky: Ako sa vyrovnať so snehom a chladom

Zimné obdobie prináša nielen radosť zo snehu, ale aj rôzne výzvy, predovšetkým pre majiteľov skleníkov. V tomto článku vám ponúkneme tipy, ako sa vysporiadať so snehom a ďalšími aspektmi zimného počasia v kontexte starostlivosti o skleníky a aké preventívne kroky môžete podniknúť, aby váš skleník zimu prežil bez ujmy.

Zimné mesiace môžu byť nepredvídateľné a niekedy nás prekvapí husté sneženie, ktoré môže spôsobiť problémy nielen na cestách, ale aj v záhradách. V tomto článku sa zameriame na špecifické problémy, ktoré zima prináša pre skleníky, a na odporúčania, ako tieto problémy riešiť.

Vplyv snehu na skleníky

Hustota snehu sa môže pohybovať od 70 do 300 kg na jeden kubický meter. Čerstvo napadnutý sneh sám o sebe nemusí byť problém, avšak 25 cm hrubá vrstva mokrého snehu môže vážiť až 80 kg na meter štvorcový. Pre menšie skleníky môže toto zaťaženie predstavovať hmotnosť až pol tony, čo je porovnateľné s hmotnosťou malého osobného auta. To môže viesť k vážnemu poškodeniu konštrukcií skleníkov.

zasnežený skleník
Ťažký sneh môže spôsobiť na vašich skleníkoch katastrofu. Ako ho ochrániť pred zimným počasím?Foto: www.freepik.com

Príprava skleníkov na zimu

Špecialista na záhrady radí: „Skúsenejší záhradkári na zimu podopierajú vetvy stromov a pravidelne strhávajú sneh. Často sa však podceňuje zabezpečenie skleníkov pred ťažkým snehom.“ Je dôležité nielen pravidelne odstraňovať sneh, ale aj posilňovať konštrukcie skleníkov, aby odolali zimnému počasiu.

Prevencia a starostlivosť o skleníky v zime

Je kľúčové včasné, pravidelné a dôsledné odstraňovanie snehu zo strechy skleníka. Sneženie odstraňujte opatrne pomocou vhodných nástrojov, aby ste skleník nepoškodili. Odporúča sa používať nástroje ako metla, zhrňovače snehu s gumovou hranou, alebo plastová lopata s gumovou hranou. Dôležité je tiež podeprenie strechy skleníka.

Najväčšiu záťaž zvyčajne nesie lišta v hrebeni strechy. Môže ju ohnúť aj pomerne malé zaťaženie, skleník sa tým začne celý ohýbať, stráca stabilitu a pri narastajúcom zaťažení sa môže zrútiť. Tomu sa dá predísť pomerne jednoducho tak, že hrebeň strechy na zimu podepriete vhodným trámom. Vďaka pozornosti venovanej kľúčovým častiam skleníka môžeme zabezpečiť, že naše skleníky zimu prečkajú bez škôd. Preventívne opatrenia a správna starostlivosť sú kľúčom k dlhodobému zachovaniu funkčnosti a bezpečnosti našich skleníkov.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.