Aká teplota by mala byť v našej domácnosti ?
Všetko so všetkým súvisí.
Pre dosiahnutie optimálnej vlhkosti je potrebné dostatočne vetrať a mať v miestnosti vhodnú teplotu.
Čo by sme mali robiť, aby nám bolo doma dobre, a aby sme aj šetrili náklady na zdražujúce sa energie?
Aby sme bývali a spali v príjemnej a odporúčanej teplote, mali doma optimálnu vlhkosť, ktorá nám na jednej strane nevysušuje sliznice a na druhej nenapomáha vzniku plesní a alergénov?
Stručne napísané: kontrolovať teplotu a vetrať.
V porovnaní s ľuďmi zo západnej Európy, sme milovníci vyšších domácich teplôt a tiež v konečnom efekte často náchylnejší k chorobám.
V žiadnom prípade by sme nemali plytvať a neplatiť zbytočne za teplo.
Vieme, že stupeň Celzia navyše robí v ročnom súčte rozdiel aj niekoľko eur. Aj keď niekto teplo miluje, kúri na maximum s tým, že si rád za pohodlie priplatí- zato možno ale trpí zníženou odolnosťou a angínami.
Aká by mala byť teplota v byte
V obytných miestnostiach by malo byť 18 – 22 ° C.
Ale záleží na tom, čo práve robíme. Pri odpočinku potrebujeme 19 – 22 ° C, zatiaľ čo pri ľahkej práci stačí menej.
Pri nehybnom sledovaní televízie potrebujeme väčšie teplo než pri práci pri počítači. Vždy záleží aj na individuálnych podmienkach – ako ďaleko od pracovného miesta máme zdroj tepla a podobne. No pokiaľ robíme namáhavú prácu -vysávame, umývame podlahu – bude nám príjemne napríklad aj pri 15 ° C.
Ďalej je otázkou, čo sú dnes vlastne obytné miestnosti, keď trendom je miestnosti spájať do jednej obytnej, ktorá zahŕňa rôzne zóny od kuchyne po obývací kút a pracovňu.
Kuchyňu sa napríklad odporúča vykurovať len na 15 – 17 ° C, pretože sa tu pohybujeme, a navyše sa predpokladá dodatočné silné zahrievanie od všemožných spotrebičov, teplo pri varení a pečení.
Kúpeľňa má byť vykúrená na približne 24 ° C. Samozrejme pri kúpaní detičiek môže byť teplota vyššia.
V kúpeľni je vysoká vlhkosť, preto nezabúdame na dostatočné vetranie.
Chodby a ďalšie komunikačné priestory môžu mať 10 – 15 ° C.
Z ekonomického hľadiska zvýšením teploty doma o 1 ° C zvýšime náklady na energiu o celkom významných 6%. Motívom k priškrteniu kúrenia teda iste bude, že znížením teploty zase celých tých 6% ušetríme.