Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak mrkvu správne uskladníte, vydrží vám až do jari.

reklama:
reklama:
Mrkva
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Vlastnoručne doma vypestovaná koreňová zelenina je jednoducho najlepšia..

A práve mrkva patrí pre svoju chuť a možnosti využitia k jedným z najobľúbenejších. V kuchyni sa s ňou dá doslova čarovať.

Mrkva
www.gettyimages.com

Prečo jesť mrkvu a mať ju po ruke celú zimu

Je známe, že ten, kto skonzumuje denne dve až tri mrkvy, je ďaleko menej v strese než ten, kto mrkvu vôbec neje. Či už tomu veríte alebo nie, mrkva je každopádne veľmi zdravá, a to hlavne preto, že obsahuje veľa minerálov a vitamínov, ktoré ľudskému telu veľmi prospievajú.

Betakarotén, ktorý je v mrkve vo veľkej miere obsiahnutý, dokáže bezchybne ovplyvňovať priebeh rakoviny a dokonca čiastočne zastaviť rakovinotvorný mechanizmus, ktorý mení zdravé bunky na zhubné. A to nie je zďaleka všetko, čo mrkva v ľudskom tele zvládne. Obsiahnutá vláknina skvele podporuje činnosť zažívacieho traktu a skvele čistí črevá. A keďže mrkva aj výborne zaháňa hlad, je skvelá pri redukčných a odtučňovacích diétach.

So zberom sa neponáhľajte

Pokiaľ chcete mať mrkvu v čo najlepšej kondícii pre skladovanie, je dobré zber nijako neunáhliť. Mrkvu zo záhonov môžete bez problémov konzumovať už zhruba od augusta, ale konečnú úrodu môžete vykonať naozaj až neskôr. Najlepším obdobím je október alebo pokojne aj november. Ak nie sú príliš nízke teploty okolo mrazu alebo nebezpečne silné a dlhotrvajúce dažde, neznamená to žiadny problém.

Pre samotnú úrodu zvoľte príhodný deň, keď neprší a pôda je len mierne vlhká. Uľahčíte si tak prácu so sušením a budete mať istotu, že vám mrkva neuhnije kvôli nadmernej vlhkosti na povrchu.

Pri zbere sa snažte byť pozorní a opatrní, pretože poškriabané či polámané mrkvy sa na skladovanie rozhodne nehodia. Poničené mrkvy však nevyhadzujte, len ich spracujte čo možno najskôr. Zber je najjednoduchšie pomocou rycích vidiel. Mrkvu obalenú hlinou pred uskladnením neumývajte, ale iba opatrne utrite. Nepotrebnú vňať odtrhnite pootočením rúk. V ľahkých pôdach stačí mrkvu zatlačiť do zeme, tým sa pretrhajú koreňové vlásky a mrkvu potom bez problémov vytiahnete zo zeme.

Pre skladovanie pripravte dobré podmienky

Chcete, aby vám mrkva vydržala čo najdlhšie? Dajte jej to najlepšie na prezimovanie. Ideálnym miestom na uskladnenie býva väčšinou pivnica, kde sa udržuje teplota okolo 4 ° C a vlhkosť vzduchu je okolo 70 až 80%, aby mrkva zbytočne nevysychala. Vyššie teploty by mohli spôsobiť, že mrkva bude mať tendenciu pokúšať sa opätovne rásť a postupne začne odrážať. A príliš vysoká vlhkosť? V tomto prípade by hrozilo hnitie, čo by dlhodobé skladovanie mohlo značne skomplikovať.

Čo robiť keď nemáte pivnicu

Nevadí! Sú tu aj ďalšie možnosti, ako mrkva bezpečne uskladniť. Ak nevlastníte žiadne pivničné priestory, môžete využiť na uskladnenie napríklad skleník alebo aj pareniska. Mrkva jednoducho založte do záhonov v skleníku priamo do zeminy, alebo do piesku a pokryte ju silnejšie netkanou textíliou. Akonáhle sa dostaví trvalejší mrazy, stačí pre istotu pridať ďalšiu izolačnú vrstvu. Pokojne použite starú deku alebo plastovú bublinkovú fóliu.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.