Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aká teplota by mala byť vo vašej domácnosti ?

reklama:
reklama:

Všetko so všetkým súvisí.

Pre dosiahnutie optimálnej vlhkosti je potrebné dostatočne vetrať a mať v miestnosti vhodnú teplotu.

Čo by sme mali robiť, aby nám bolo doma dobre, a aby sme aj šetrili náklady na zdražujúce sa energie?

Aby sme bývali a spali v príjemnej a odporúčanej teplote, mali doma optimálnu vlhkosť, ktorá nám na jednej strane nevysušuje sliznice a na druhej nenapomáha vzniku plesní a alergénov?

Stručne napísané: kontrolovať teplotu a vetrať.

Topeni1.jpg

V porovnaní s ľuďmi zo západnej Európy, sme milovníci vyšších domácich teplôt a tiež v konečnom efekte často náchylnejší k chorobám.

V žiadnom prípade by sme nemali plytvať a neplatiť zbytočne za teplo.

Vieme, že stupeň Celzia navyše robí v ročnom súčte rozdiel aj niekoľko eur. Aj keď niekto teplo miluje, kúri na maximum s tým, že si rád za pohodlie priplatí- zato možno ale trpí zníženou odolnosťou a angínami.

Casually comfortable decor driven apartment sweden fire close up.jpg

Aká by mala byť teplota v byte

V obytných miestnostiach by malo byť 18 – 22 ° C.

Ale záleží na tom, čo práve robíme. Pri odpočinku potrebujeme 19 – 22 ° C, zatiaľ čo pri ľahkej práci stačí menej.

Pri nehybnom sledovaní televízie potrebujeme väčšie teplo než pri práci pri počítači. Vždy záleží aj na individuálnych podmienkach – ako ďaleko od pracovného miesta máme zdroj tepla a podobne. No pokiaľ robíme namáhavú prácu -vysávame, umývame podlahu – bude nám príjemne napríklad aj pri 15 ° C.

Ďalej je otázkou, čo sú dnes vlastne obytné miestnosti, keď trendom je miestnosti spájať do jednej obytnej, ktorá zahŕňa rôzne zóny od kuchyne po obývací kút a pracovňu.

Kuchyňu sa napríklad odporúča vykurovať len na 15 – 17 ° C, pretože sa tu pohybujeme, a navyše sa predpokladá dodatočné silné zahrievanie od všemožných spotrebičov, teplo pri varení a pečení.

Kúpeľňa má byť vykúrená na približne 24 ° C. Samozrejme pri kúpaní detičiek môže byť teplota vyššia.

V kúpeľni je vysoká vlhkosť, preto nezabúdame na dostatočné vetranie.

Chodby a ďalšie komunikačné priestory môžu mať 10 – 15 ° C.

1357212256_thumb.jpg

Z ekonomického hľadiska zvýšením teploty doma o 1 ° C zvýšime náklady na energiu o celkom významných 6%. Motívom k priškrteniu kúrenia teda iste bude, že znížením teploty zase celých tých 6% ušetríme.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.