Ako správne pestovať rozmarín?
Rozmarín je obľúbené korenie, ktoré sa najvýraznejšie uplatňuje vo stredozemnej kuchyni, ale aj v anglických, amerických a mexických jedlách.
Jeho pestovanie nie je zložité, hodí sa aj do kvetináčov na terasu, balkón či za okno. Aby u vás ale dobre prospieval, musíte mu dopriať slnko.
Pochádza z hornatých oblastí Stredozemného mora, kde rastie divo dodnes. Od staroveku je používaný ako aromatické korenie i liečivka. Bola mu prisudzovaná aj čarovná moc. Používal sa k príprave kadidiel aj elixírov lásky. V krajinách Stredomoria je dodnes svadobnou kvetinou.
Rozmarín je vytrvalý, stále zelený ker s čiarkovitými tmavozelenými a na rube šedoplstnatými listami, z ktorých úžľabia vyrastajú drobné modrasté či fialové kvety. U šľachtených druhov bývajú aj biele alebo ružové. Hoci sa pestuje bežne v kvetináčoch, v priaznivých podmienkach môže dorásť až do výšky 1,5 metra.
Neprelievajte ho
Ideálne je pestovať ho na slnečnom stanovišti v ľahkej, piesočnatej a dobre priepustnej pôde. Naopak nemá rád vlhkosť, zemina v kvetináči nesmie byť premokrená a kvetináč by nemal stáť vo vode. Držte sa pravidla, že ďalšiu zálievku rozmarín potrebuje až vtedy, keď zemina v kvetináči takmer vyschne.
Počas vegetačného obdobia rastlinu prihnojujte. Od mája až do konca októbra môže byť vonku, s príchodom chladnejšieho počasia ju presťahujte domov či do skleníka. Na zimu minimalizujte zálievku, aby rastlina nezačala zahnívať. Rozmarín sa dá veľmi dobre tvarovať. Strihaním vetvičiek z neho môžete vytvoriť aj krásnu bonsaj.
Mladé a ohybné listy na zber
Ako korenie sa používajú čerstvé alebo usušené lístky, ktoré majú silnú arómu a horkastú, korenistú chuť. K sušeniu a na liečebné účely sa listy zbierajú od mája do augusta, najvhodnejšie sú ešte mladé a ohybné listy. Podobne ako u iných byliniek aj u rozmarínu platí, že by sa nemal užívať vo veľkých dávkach.
Ideálny je pri príprave baranej a jahňaciej pečienky, teľacieho mäsa, hydiny, varených rýb a paradajkovej omáčky. Pridať ho môžete aj do marinád a grilovacích zmesí a do polievok. Ochutiť s ním môžete aj oleja a octy.
Využitie v lekárstve
Má dezinfekčné a antiseptické účinky, posilňuje pamäť, upravuje trávenie a podporuje činnosť pečene. Zvyšuje tiež krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, odstraňuje pocit chladu v končatinách, pomáha proti bolestiam hlavy a nervozite a má upokojujúce a posilňujúce účinky. Používa sa aj na liečbu reumatizmu a na čistenie pleti.