Bylinky a lieky? Ktoré kombinácie môžu spôsobiť vážny problém?
Prírodná liečba sa vracia do módy a na záhradkách a balkónoch pribúda pestovanie byliniek. Pozor by si mali dávať tí, čo ich kombinujú s liekmi.
Ale ich kombinácia môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.
V príbalovom letáku je veľa dôležitých informácií, ale varovaní o miešaní liekov s bylinkami tam býva len stručná zmienka. Existuje dlhý rad korenín a bylín, ktoré sa s tabletkami neznesú, vyvolajú alergickú reakciu alebo záchvat a pri dlhodobom užívaní ľudské zdravie nenávratne podlomí.
Antidepresíva
Antidepresíva sa predpisujú nielen pri liečbe úzkostných stavov, ale aj pri bulímii, anorexii a u porúch spánku a správania. Ľahko sa kombinujú s inými preparátmi a nie sú prekážkou v riadení auta. Po požití ľubovníka sa bohužiaľ veľmi často dostaví serotonínový syndróm. Ten sa vyznačuje zrýchleným tepom, plytkým dýchaním, tenziou, búšením srdca, potením, sčervenaním a nauzeou. Rovnako rizikové je aj kajenské korenie.
Hypnotiká sa neznesú s korením a antibiotiká s materinou dúškou, ktorá ovplyvňuje ich účinky. Unikátne miesto pri výrobe liekov zaberá podbeľ. Obsahuje totiž alkaloidy a pri dlhodobom užívaní môže nenávratne poškodiť pečeň.
Riziko
Vláknina – Veľký podiel rastlinnej stravy s dôrazom na vlákninu môže v kombinácii s liekmi spôsobiť nedostatočné vstrebávanie vitamínov a minerálov. Najväčšie problémy sú s nedostatkom vápnika. Psyllium, ktoré je uvádzané najčastejšie, stačí konzumovať s dvojhodinovým odstupom medzi liekmi.
Citrusy – sevillský pomaranč, pomelo, grepy aj granátové jablká bránia v tele človeka vylučovanie látok z práškov. Dochádza k ich zadržiavaniu a blokujú tým správnu reakciu tela na liečbu.
Čaje a šťavy – Zeleninové a ovocné šťavy sú v poslednom čase na vzostupe a často sú na nich postavené celé diétne programy. Na rovnaký účel (chudnutie) sa pije zelený čaj. Práve ten ale spôsobuje hromadenie liečiva v organizme.
Ľubovník – Bylina so silnými účinkami je síce obľúbená, ale musí sa s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. V ľudskom organizme sa chová ako parazit a ničí liečebný efekt niektorých liekov. Pri dlhodobom užívaní sa účinky tabletiek rovnajú nule.
Orient – Zázvor, kustovnice, šalvia a Schizandra čínska patrí medzi rastliny, ktoré sa hojne využívajú vo fytoterapii. Pri interakcii s liekmi dochádza bohužiaľ k oveľa rýchlejšiemu odbúravaniu potrebných látok z organizmu.
Cesnak – Lieky na riedenie krvi sa dobre znášajú s väčšinou bylín, ale u cesnaku a ginkgo biloby je to inak. Pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k posilneniu účinku lieku. Reakcia na liek musí byť pravidelne kontrolovaná lekárom, aby sa v prípade potreby upravili dennej dávky. Krvnú zrážanlivosť ovplyvňuje i harmanček a rybí olej.