Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bylinky, ktoré môžete pestovať doma celý rok.

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bylinky www.gettyimages.com

Jedinou výnimkou sú kôpor, koriander a horčica, ktoré je potrebné zasadiť najprv do pôdy a až neskôr preniesť do vody. U týchto by totiž semienka vo vode nevyklíčili, pretože majú iný typ koreňov.

Návod ako pripraviť rastlinky na pestovanie

 • Najprv si kúpte odrezky  byliniek a vložte ich do pohára s čistou vodou. Najlepšie je na to použiť nebublinkovú minerálnu vodu, pretože tá je bohatá na minerálne látky.
 • Nepoužívajte chlórovanú vodu, pretože chlór by mohol poškodiť tkanivá rastliny.
 • Prípadne môžete použiť vodu z vodovodu, ale nechajte ju odstáť cez noc. Vhodná voda na tento účel je aj dažďová voda.
 • Ako nádobu môžete použiť sklenené alebo plastové fľaše, džbány alebo poháre. Lepšie sú nepriesvitné, pretože korene by nemali byť príliš vystavené svetlu. K tomuto účelu môžete sklenené nádoby previazať napríklad papierom.
 • Tma pomôže zabrániť rastu vodných rias v nádobe a na koreňoch.
 • Nádoby ako sú fľaše s úzkym hrdlom sú pre vodné pestovanie byliniek lepšie, lebo udržujú rastlinku vzpriamenú. Hrdlo však nesmie byť uzavreté, aby sa umožnilo voľnému prúdeniu vzduchu a dýchaniu rastlín.
 • Keď máte pripravené nádoby, vezmite odrezky byliniek 15 až 20 cm dlhé a zo spodných častí odstráňte listy. Tie by totiž mohli začať vo vode hniť.
 • V prípade byliniek ako je rozmarín vymieňajte spočiatku vodu 1x za týždeň. Keď po 2 až 6 týždňoch začnú rásť korienky, nemusíte už vymieňať vodu.
 • Aby ste urýchlili rast koreňov, vezmite kôru z vŕby a na noc ju namočte do vlažnej vody. Potom túto vodu použite ako hnojivo na urýchlenie tvorby korienkov. Použiť k tomu môžete aj špeciálne zakoreňovacie hnojivo.

10 byliniek, ktoré môžete pestovať doma vo vode:

No a teraz sa už poďme pozrieť na 10 liečivých byliniek, ktoré si dokážete sami doma vypestovať počas celého roka.

 1. Rozmarín – Korienky drevitej bylinky rozmarínu potrebujú zvyčajne trochu viac času na svoj rozvoj. V období jari zvyknú rásť rýchlejšie. Držte rastlinku na slnečnom mieste.
 2. Šalvia – Vezmite odrezky  (alebo z kúpenej živej rastlinky v inom ročnom období) a vložte ich do vody. Umiestnite ju na svetlé miesto v dobre vetranej miestnosti, pretože šalvia je náchylná na pleseň.
 3. Mäta – Táto bylinka obsahuje vysoké množstvo prchavých éterických látok, ktoré vyvolávajú pocit chladu na pokožke či v dutine ústnej pri nezmenenej teplote. Je to bylinka, ktorá sa vo vode pestuje najľahšie.
 4. Estragón – Vezmite čerstvé odrezky a umiestnite ich do vody na teplé a svetlé miesto. Existuje niekoľko druhov estragónu – napríklad francúzsky na varenie alebo ruský do šalátov.
 5. Bazalka – Táto bylinka rastie vo vode pomerne dobre a ľahko. Vložte odrezky do vody predtým ako sa rozvinú kvety a umiestnite ich na slnečnom mieste.
 6. Spearmint – je prírodný hybrid mäty a podobne ako ona sa aj ľahko pestuje vo vode.
 7. Tymián – Vezmite čerstvé odrezky počas jari alebo skorého leta predtým, než začne kvitnúť, vložte ich  do vody a sprejujte časti nad vodou, aby nevyschli. Počas rastu tymián strihávajte, aby ste podporili rast vetvičiek.
 8. Oregano – vložte čerstvé odrezky oregana do vody a počas rastu odštipujte púčiky.
 9. Medovka lekárska – kúpte si pár čerstvých odrezkov v lete alebo na jeseň a umiestnite ich do vody na teplé miesto. Po 3 až 4 týždňoch vyrastú korienky. U medovky častejšie vymieňajte vodu, prípadne, ak to počasie dovolí, nechajte ju vonku pred domom alebo na balkóne. Z lístkov si môžete pripraviť čaj.
 10.  Stévia – Stéviu si môžete pridávať do nápojov alebo  na osladenie čaju , pričom na rozdiel od cukru nemá takmer žiadne kalórie. Pestujte ju z čerstvých odrezkov na slnečnom a teplom mieste.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.