Či už sa vírusového ochorenia Covid-19 obávate alebo nie, tieto bylinky vás môžu pred ochorením ochrániť
Dodržiavanie hygienických opatrení je samozrejmé..
Ale tieto bylinky vám tiež pomôžu
Echinacea
Echinacea purpurová je už takou stálicou medzi bylinkami, ktoré posilňujú imunitný systém . Dá sa používať preventívne, ale aj v začiatkoch ochorenia, pretože obsahuje echinaceín, ktorý v podstate zabraňuje vírusom preniknúť do zdravých buniek – tj ďalej do tela. Môžete si ju vypestovať na záhrade a urobiť si z nej čaj alebo tinktúru. Tinktúru je možné taktiež zakúpiť. Echinaceu začnite užívať preventívne s príchodom chladnejších dní na jeseň, užívajte ju asi mesiac, potom si urobte pauzu, potom môžete zase začať užívať ako preventívne, tak aj s príchodom ochorenia (samozrejme nielen Covid-19).
Vŕba biela
Vŕba biela je od staroveku využívaná ako liečebný prostriedok proti vírusom . Používa sa najmä jej kôra, menej často listy. Kôra sa zbiera najčastejšie na jeseň. Obsahuje salicín, čo je prírodný prostriedok proti horúčke a prechladnutiu. Už v 19. storočí z neho bol vyrobený syntetický aspirín. S kôrou vŕby však zaobchádzajte opatrne. Nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie, môže mať totiž aj negatívne vedľajšie účinky (nevoľnosť a pod.) Pár kúskov kôry zalejte vriacou vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Potom preceďte a pite raz denne pri horúčke alebo iných príznakoch vírusového ochorenia. Čaj z vŕby môžete popíjať aj po odznení ochorenia – posilňuje totiž celkovo organizmus.
Sladké drievko
Pomáha proti chrípke, Covidu-19 a ďalším vírusovým ochoreniam. Je naozaj všeliekom – znižuje horúčku, pomáha proti kašľu, uľahčuje odkašliavanie, zmierňuje zahlienenie, pomáha pri katare pľúc . Avšak aj sladké drievko má svoje negatívne účinky, napríklad zvyšuje krvný tlak . Preto ani u sladkého drievka nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie. Liečivou časťou je koreň, ktorý sa zberá na jeseň a suší sa pomaly pri 30 °C. Z koreňa alebo namletého koreňa si môžete uvariť čaj, ale aj vyrobiť tinktúru. Užívajte sladké drievko vždy maximálne 1 mesiac , potom si dajte pauzu. POZOR: Nemali by ho používať tehotné a dojčiace ženy .
Oregano
Oregano je okrem iného aj silným antivirotikom. Takže zjednodušene môžeme povedať, že keď si často budete pripravovať pokrmy s oreganom (pizzu, špagety), budete čiastočne chránení proti vírusovým ochoreniam. Ešte lepšie výsledky dosiahnete, keď si občas urobíte z oregana čaj/odvar . Oregano nemá žiadne vedľajšie účinky, takže čaj môžete popíjať každý deň, pri objavení respiračných ťažkostí aj viackrát denne.
Cesnak
Úplnou špičkou v odrádzaní vírusov je cesnak. Jeden strúčik cesnaku (napríklad aj na chlieb s maslom) ráno odradí všetky vírusy, ktoré by sa na vás chystali zaútočiť. Avšak zápach z cesnaku vychádzajúci z vás môže odradiť aj ostatných ľudí, pretože nezmizne ani čistením zubov a navyše sa vyparuje z tela potom. To však nie je dôvod, prečo sa cesnaku vzdať. Poradíme vám, aby ste skúsili po cesnaku zjesť jedno jablko, alebo rozžuť kúsok petržlenu. Môžete tiež vypiť šálku zeleného alebo mätového čaju, alebo vodu s citrónom. To všetko by malo cesnak dokonale neutralizovať..