Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zvláštny príznak môže byť signálom, že ste sa nakazili ochorením COVID-19!

reklama:
reklama:
22. februára 2021 Správy od Diskusia()
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Odborníci neustále odhaľujú nové príznaky ochorenia COVID-19 či jeho krátkodobé a dlhodobé dôsledky. Nový lekársky dokument opisuje prípad muža, ktorý prišiel na pohotovosť s drobným problémom …

Ukázalo sa, že príčinou je koronavírus. Experti preto varujú, aby ste si dávali pozor na tento symptóm. Nový koronavírus prekvapil odborníkov i verejnosť. COVID-19 sa pôvodne porovnávana s chrípkou kvôli príznakom, ktoré zažívali niektorí ľudia. Postupom času sa však ukázalo, že príznaky podobné chrípke nie sú jedinými klinickými prejavmi infekčnej choroby.

Mnohí pacienti prichádzali do nemocnice s mozgovými či srdcovými problémami. Neskôr sa objavili aj iné symptómy, pričom medzi najrozšírenejšie patrí náhla strata čuchu a chuti. Aj keď je pre pozitívnu diagnózu potrebný test PCR, strata týchto dvoch zmyslov je neklamným znakom toho, že človek môže mať COVID-19.

Nová správa zverejnená na odbornej platforme Research Square informuje o prípade 64-ročného muža, ktorý prišiel na pohotovosť kvôli neustálemu čkaniu, ktoré trvalo tri dni. „Je nefajčiar, ktorý nemá žiadne ďalšie zdravotné ťažkosti alebo pľúcnu chorobu v anamnéze,“ uviedol Mohamed Zahran z Vysokej školy lekárskej na Alexandrijskej univerzite, ktorý sa prípadom zaoberal. Pacient netrpel dýchavičnosťou, kašľom ani horúčkou. Lekári počas vyšetrenia pľúc zaznamenali len jemné chrapčanie. Následne vykonali röntgen hrudníka, vďaka ktorému spozorovali nález pripomínajúci čiastočky rozbitého skla v pľúcach. Tento jav sa vyskytuje u pacientov s COVID-19. Ukázalo sa, že postihnuté boli obe mužovej pľúca. Okrem toho bol u neho zaznamenaný pokles bielych krviniek, ktorý je opäť typickým javom infikovaných pacientov.

Následný PCR test odhalil, že pacient je skutočne infikovaný koronavírusom. Po siedmich dňoch od hospitalizácie sa jeho čkanie zmiernilo. „Pokiaľ je nám známe, toto je druhá prípadová správa o pretrvávajúcom čkaní ako atypického symptómu COVID-19,“ napísal výskumník v záverečnej správe. Podobná udalosť sa stala 62-ročnému mužovi, ktorého čkanie trápilo celé štyri dni. Aj jemu našli lekári v pľúcach rovnaký nález typický pre COVID-19 a tiež mal znížený podiel bielych krviniek.

Fenomén štikútanie nie je úplne pochopený jav, hoci ide o pomerne bežnú peripetiu. Ak však príznak pretrváva niekoľko dní, mali by ste navštíviť lekára. „Pre otolaryngológov  je kľúčové poznať atypické formy COVID-19. Jej včasné rozpoznanie uľahčuje následnú správu a izoláciu prípadov, aby sa eliminovalo riziko vírusového prenosu, „uvádza sa v odbornom článku.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.