Čo všetko sa dá sadiť aj v lete?
Nechať záhony odpočinúť je dobré predovšetkým u chudobnejších pôd, ale nenechajte ich napospas burine, keďže tie vysajú zo záhonov živiny rovnako ako rastliny kultúrne.
Ak už tam nechcete pestovať žiadnu zeleninu, je dobré záhony zrýľovať, buriny tým zryjeme do zeme, bez toho aby sme museli plieť. Potom vysejeme zelené hnojenie, ktoré na jeseň zarýľujeme do pôdy. Vhodné sú strukoviny, horčica, niektoré aksamietnice pod. Husto rastúce rastliny zeleného hnojenia zabránia v raste burinám a my nimi nakoniec pôdu účinne obohatíme, zlepšíme jej kvalitu a štruktúru.
Vynikajúce je zelené hnojenie pre intenzívne využívané záhrady bez možnosti prísunu organického hnojiva. Na druhú stranu to ale nie je potrebné každý rok a môžeme tu vysiať či vysadiť krátkodobo rastúce druhy (druhy s krátkou vegetačnou dobou), čo nám v danom roku prinesie už druhú úrodu.
Čo môžeme ešte v tomto období vysadiť na prázdne záhony?
Kríčková fazuľa
Je ideálne ju vysievať v záhrade postupne, čiže v dvojtýždňových intervaloch. Zberáme potom postupne od polovice až konca mája do jesene. Posledným možným termínom ich výsevu je polovica až koniec júla. Čo mráz nespáli, bude do zimy vaše.
Hrach
je tiež strukovina s krátkou vegetačnou dobou a preto smelo do jeho výsevu. A nezabudnite na oporu.
Letný šalát
Vysievame ho od polovice júla až do polovice augusta. Pre letný zber sa odporúča vysievať listové šaláty, u ktorých sa nereže hlavička, ale zberáme listy po obvode a stredová ružica sa ponecháva. Listový šalát nám porastie do výšky a poskytuje lahodné listy veľmi dlho. V júli možno tiež vysiať zimný šalát, ten do septembra dobre zakorení, prežije zimu a na jar nás čaká skorá úrodu. Z letných šalátov sa predávajú odrody Jupiter, Mars a Saturn, prípadne celoročné poľné šaláty Maršálus, Merkurion a médiá (možno využiť aj pre jarné a jesenné pestovanie).
Roketa
Pochutíme si na nej už za 6 týždňov od výsevu
Pekinská a čínska kapusta
Sú náročné na dusík (pekinské kapusty tvoria podlhovasté hlávky, čínska kapusta ružicu listov). Majú krátku vegetačnú dobu a sú veľmi zdravé. Konzumnej zrelosti dosiahnu od výsevu do dvoch až troch mesiacov, pričom môžeme zberať v rôznych fázach vývoja. Najlepšie je vykonávať výsev v júli. Pozor – potrebujú bohatú zálievku!
Reďkovky
Sú známe krátkou vegetačnou dobou, preto môžeme v lete vysievať dlhú bielu letnú reďkovku, červenú aj žltú, guľatú aj podlhovastú, ale aj čiernu zimnú …
Špenát
Môžeme ho tiež vysiať v júli až auguste a zožneme ho potom na jeseň. Nároky na pestovanie má minimálne.
Letný výsev (od polovice júla) tiež znesie červená repa , mrkva , niektoré odrody cukiet , listová horčica , japonské reďkovky , Mizuna a mibuna .