Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Funkčný a bezpečný je len čistý digestor. Ako ho perfektne umyť bez námahy?

reklama:
reklama:
Ako čistiť digestor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Digestor je súčasťou našich kuchýň, napriek tomu jeho funkčnosť niekedy berieme ako samozrejmosť. Len niekedy zabúdame na pravidelné čistenie. Zanesené filtre nielenže neodvádzajú pachy a pary tak, ako by mali, ale dokonca hrozí, že by sa na filtroch usadená hrubá vrstva tuku mohla vznietiť, a to hlavne pri plynovom sporáku. Zanesený digestor je tiež hlučnejší.

Ako často čistiť digestor

Frekvencia čistenia vyberateľných kovových filtrov záleží na tom, ako často varíte. Pokiaľ kuchyňu používate maximálne na uvarenie kávy a občasné sviatočné varenie, pokojne môžete digestor čistiť dvakrát do roka. Pri bežnej prevádzke je dobré čistiť raz za dva mesiace, a pokiaľ varíte pre rodinu každý deň, zvlášť ak sa vyžívate v smažení a príprave mastnejších pokrmov, je čistenie digestora jedenkrát mesačne nevyhnutné. Niektoré novšie typy samy signalizujú, že už treba filtre vyčistiť.

Nezabúdajte na filtre

Pri bežnom a pravidelnom čistení stačí kovové filtre vybrať a umyť v teplej vode s prostriedkom na umývanie riadu, potom opláchnuť a osušiť. Nie je vhodné používať abrazívne prostriedky ani príliš horúcu vodu. Filtre môžete dať aj do umývačky riadu a zvoliť program s nižšou teplotou.

Pokiaľ ste ale filtre dlho nečistili a sú skutočne poriadne zanesené, je potrebné nasadiť silnejší kaliber. A nemusíte ani siahať po ťažkej chémii, stačí stará dobrá jedlá sóda. Tento doslova zázračný prášok má v domácnosti prakticky každý, a pokiaľ nie, tak ju možno kúpiť v každej drogérii, a to aj v baleniach po niekoľkých kilogramoch. Nie je drahá, je ekologická, a navyše skutočne funguje.

Jedlá sóda si poradí aj s veľmi zaneseným digestorom

Pokiaľ filtre z vášho digestora pripomínajú skôr včelie plásty, pripravte si najväčší hrniec, aký máte, prípadne hlboký plech na pečenie. Naplňte ich teplou vodou, v ktorej rozpustíte niekoľko polievkových lyžíc jedlej sódy. Do tohto roztoku potom postavte (v prípade hrnca) alebo položte (v prípade plechu) filter a nechajte aspoň štvrť hodiny pôsobiť. V hrnci potom filter obráťte, aby sa umyl z oboch koncov, a opäť nechajte aspoň štvrť hodiny pôsobiť. Pokiaľ by bol filter naozaj veľmi nalepený tukom, nechajte ho v očisťujúcom kúpeli dlhšie, prípadne môžete nečistoty uvoľniť kuchynskou hubkou alebo kefkou, na ktoré pre zvýšenie účinku môžete ešte nasypať trochu sódy. Príliš drsnú drôtenku nepoužívajte. Akonáhle sa nečistoty uvoľnia, filter opláchnite vodou s prostriedkom na riad, potom opláchnite ešte raz v čistej vode a osušte.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.