Ktoré práce treba stihnúť na záhrade ešte pred koncom decembra?
Počas zimných mesiacov už nie je na záhrade toľko práce, väčšinou ide o drobnosti, ktoré vaša záhrada ocenia v budúcej sezóne.
Zazimovali ste všetky rastliny?
Rozhliadnite sa nielen po záhrade a skontrolujte vaše rastliny, či sú všetky pripravené na bezpečné prezimovanie. Nemali by byť vyschnuté. Tým, ktoré to potrebujú, doprajte zálievku. Všetky trvalky, ruže, okrasné dreviny, dvojročné rastliny a citlivé skalničky zakryte čečinou. Dáte im bezpečie a nebudú ohrozené snehom a nepríjemným mrazom.
Ochrana pred zlomením a mrazivým vetrom
Sneh je síce pre rastliny tiež istou ochranou pred mrazom, ale všetkého veľa škodí. Keď ho napadne veľa, môže niektoré stromy a kríky ľahko poničiť. Týka sa to predovšetkým vysokých a stĺpovitých borievok a niektorých ihličnanov, u ktorých by mohlo dôjsť k rozštiepeniu alebo ulomeniu veľkých vetiev. Preto je vhodné vetvy alebo celé rastliny ohrozených druhov zviazať. Urobte to rovnako ako keď sa viaže vianočný stromček a špagát odstráňte až s začínajúcou jarou.
Ďalším riešením je kríky zabaliť do bielej netkanej textílie, bublinkovej fólie alebo do juty. Vyhnite sa čiernej textílii, rastlina by sa v nej mohla ľahko prehriať. Dbajte na to, aby zakrývací materiál prepúšťal svetlo a mohla tak u rastlín prebiehať potrebná fotosyntéza. Určite je užitočné veľké vrstvy snehu zo stromov a kríkov pravidelne striasť. Ľadu sa báť nemusíte, ten nevadí. Ochráni vaše rastliny pred mrazivými vetrami, a až roztopí, rastlinu rovno zavlaží.
Skladová úroda potrebuje dýchať
Občas vyvetrajte miestnosti, kde máte ovocie či zeleninu uložené. Ale pozor, robte to len v tie dni, keď neklesne teplota hlboko pod nulu, aby vám úroda nepomrzla. Pravidelne ich kontrolujte a prípadne vždy odstráňte plody, ktoré by boli nahnité či plesnivé. Choroby by sa mohli rozšíriť medzi zdravú zeleninu aj ovocie.
Skontrolujte dreviny
Ak v tieto dni mrzne, doprajte mladým drevinám, ihličnanom a dvojročným kvetom zálievku. Voda totiž v pôdnych póroch počas chladných nocí zamrzne a je rastlinám neprístupná. Preto mnoho rastlín počas zimy vyschne, avšak nezmrzne. Ide o takú „chytrácku“ ochranu. Kmene mladých stromčekov obaľte pletivom, aby si na nich nemohla pochutnávať zver.
Myslite aj na ovocné stromy a nalepte na ne ochranné pásiky proti nebezpečnej piaďalke a podobným potvorám. Z kmeňov a hrubších vetiev odstráňte kefou nechcené lišajníky a mach. Zoškriabaný materiál spáľte, nech sa vám nezabýva na ďalších miestach v záhrade! Dajte starostlivosť aj citlivým stálezeleným kríkom a trvalkám pred mrazom, studeným vetrom i ostrým zimným slnkom a obaľte ich vrecovinou či pokryte silnejším kartónom.
Ešte je čas zberu
V týchto dňoch je vhodné žať kel a najlepšiu chuť má práve po prvých mrazoch. Ak zatiaľ nenastali, nechajte ho ešte v záhone. Rovnako tak môžete vykopať chren, zožať pór a pastier.
Krmítka pre vtáčiky
Spomenuli ste si na vašich okrídlených spolubývajúcich, ktorí sa dosť často vracajú na svoje obľúbené miesta? Ak ste ešte neumiestnili na záhradu krmítka pre vtáky, neleňte a šup do toho. Naplňte ich semienkami a pridajte tuk či loj, ktoré s obľubou zobajú.
Pohrajte sa so snehom
V prípade, že bude sneh, odhrabte si cesty. Bude bezpečné pre váš pohyb na záhrade a za druhé ušetríte trávnik. Ak ho pokrýva svieži biely koberec, zbytočne po ňom nešliapte, mohli by ste si trávu na budúcu sezónu zničiť.