Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Liečivé účinky dráča využívali už starí Gréci!

reklama:
reklama:
Dráč obyčajný
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Na liečivé účinky niektorých rastlín sa zabudlo. Napríklad drobné červené bobule dráča sú veľmi prospešné pre zdravie. 

Dráč obyčajný
www.gettyimages.com

Kustovnica čínska, chia semienka i čučoriedky. Tie všetky si vyslúžili módne označenie superpotraviny.

Najnovšie k nim pribudli aj drobné červené bobule dráča obyčajného, ​​kra, ktorý vám možno rastie na záhrade ako súčasť živého plota. Ak áno, tak nenechávajte jeho plody vtákom. Veď liečivé účinky dráča využívali už starí Gréci!

Pripomína brusnice

Sušené plody dráča pripomínajú brusnice. Sú veľmi bohatým zdrojom vitamínov C a K, kyseliny vínnej, jablčnej a citrónovej. Tiež obsahujú látku zvanú berberín. Dráč je dôležitou súčasťou perzskej kuchyne aj v dnešnej dobe, užíva sa ako príloha k jahňaciemu mäsu, primiešava sa do ryže alebo ním môžete posypať šalát. Dá sa jesť aj samostatne. Chuť sušených plodov je trpkokyslá.

S množstvom by sa to ale nemalo preháňať, dokáže totiž výrazne znižovať tlak.

Plody sa zbierajú úplne zrelé a najčastejšie sa používajú čerstvé alebo sa sušia ako šípky. Zrelé plody sa zavárajú alebo sa z nich pripravuje limonáda, marmeláda, rôsol či sirup. Ako brusnice pôsobí močopudne, proti kŕčom a zápalom. Pomáhajú pri chorobách obličiek a zápaloch močových ciest.

Zastavujú krvácanie, a preto sa používajú pri krvácajúcich hemoroidoch a pri prítomnosti krvi v moči.

Skvelá šťava alebo čaj

Dráč dobre ovplyvňuje choroby pečene a zlú funkciu žlčníka. Protizápalový účinok sa využíva pri zápale sliznice žalúdka so zníženou kyslosťou žalúdočnej šťavy, pri podráždení hrubého čreva, pri dne a reumatizme, pri bolestiach v bedrách, pichaní a pri zápaloch ďasien. Zabraňuje rozmnožovaniu choroboplodných zárodkov húb a baktérií.

Zo zrelých čerstvých bobúľ sa pripravuje šťava, ktorá je veľmi osviežujúcim nápojom pre chorých. Čaj pripravíte z 2 plných čajových lyžičiek plodov, ktoré zalejete šálkou vriacej vody.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.