Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lipový čaj je výborný prostriedok proti chrípke a ďalším respiračným chorobám

reklama:
reklama:
Lipový čaj
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Dokáže rásť stovky rokov a bola jej prisudzovaná ochranná sila a verilo sa, že chráni pred zlými silami. Keď kvitne, je koruna obsypaná včelami a omamne vonia. Má tiež veľkú liečivú silu.

Lipový čaj
www.gettyimages.com

Lipa (Tilia) je 30-40 m vysoký strom. V našich podmienkach sa stretneme s  lipou veľkolistou (Tilia platyphyllos) a lipou srdčitou (Tilia cordata) , obe sú si veľmi podobné a majú rovnaké liečivé využitie. V starobe býva mohutného vzrastu, lipa veľkolistá môže mať listy až 12 cm veľké, kvetenstvo má 3-9 lístkov a plody sú veľmi tvrdé.

Lipa srdcovitá má listy okolo 5 cm, kvetenstvo je tvorené 5-15 kvietkami a dozreté plody sú na dotyk mäkké. Oba druhy nájdeme vo vlhkých roklinách, bučinách, v lužných lesoch a na suťoviskách. Lipy sú taktiež veľmi obľúbenou súčasťou parkov. Vyhovujú im humózne a živné pôdy.

Kedy zbierať a čo všetko obsahuje

Lipové kvety je možné zbierať od konca mája zhruba do júla. Zbierajú sa kvety aj s priľahlým blanitým listenom, ideálne v čase, keď ich zhruba polovica kvietkov v kvetenstve rozvitá. Počkáme si na suché a slnečné počasie a samozrejmosťou je miesto ďaleko od rušných ciest a ciest.

Kvety obsahujú flavonoidy, saponíny, triesloviny, glykozidy a kyselinu P-kumarovú, ktorá podporuje vypotenie a uvoľňovanie toxínov z tela. Nazbieranú úrodu sušíme v tieni alebo v sušičke do 35 0 C. Skladujeme v dokonale tesniacej nádobe, v suchu a tme.

Aké sú blahodarné účinky lipového čaju?

Lipový čaj je výborný prostriedok proti chrípke a ďalším respiračným chorobám. Vďaka obsiahnutej kyseline má silný potopudný účinok a podporuje teda vypotenie a znižovanie horúčky. Ten môže byť pomerne intenzívny, preto je dobré piť dostatočné množstvo tekutín.

Kvety sú súčasťou zmesi na priedušky a proti kašľu, pomáha proti zahlieneniu . Pôsobí protizápalovo , mierne riedi krv a pôsobí preventívne proti infarktu myokardu, mozgovej mŕtvici a angine pectoris.

Účinky má na tráviaci systém , uvoľňuje kŕče žalúdka a čriev, pôsobí proti nadúvaniu a zápche, zlepšuje trávenie. Kombinovať sa dá napríklad s harmančekom, mätou alebo feniklom. Výťažky z lipového čaju majú upokojujúce účinky , pomáhajú bojovať s nespavosťou, stresom a depresiami.

Príprava lipového čaju

Lipové kvety sú dostupné ako v prírode, tak v lekárni či špecializovanom obchode. Príprava je jednoduchá, jednu lyžičku byliny zalejeme 250 ml vody a necháme 10-15 minút zakryté lúhovať. Pijeme 3 – 4x denne.

Lipový likér

  • 1l vody
  • 500 g cukru
  • 1l vodky
  • 3 väčšie hrsti čerstvých lipových kvetov

Do alkoholu naložíme lipové kvety a necháme 2 týždne pôsobiť. Po uplynutí doby scedíme. V jednom litri vody zvaríme pol kila cukru. Macerát zriedime cukrovým odvarom. Necháme ešte niekoľko týždňov dozrieť. Popíjame pri problémoch.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.