Majte sa na pozore. Nové výskumy ukázali, že aj v morskej soli sa môžu nachádzať škodlivé plasty
Len nedávno sme zaznamenali správy o tom, že sa v ryži môže nachádzať plast. Dnes prišla na rad aj morská soľ. Morská soľ je zdravá, získava sa odparovaním morskej vody a má v sebe veľké množstvo minerálov, ktoré sú pre naše telo prospešné.
Je však potrebné pozrieť sa na problém reálnymi očami. Oceány sú plné plastov a nečistôt a tiež látok, ktoré sú vypúšťané priamo do vôd. V oceánoch sa odhadom nachádza 8 až 20 miliónov ton plastového odpadu! A to je len plastový problém. Až 80% znečistenia pochádza z pozemských vôd, ktoré sa vlievajú do oceánov. Aj preto sa objavili obavy z toho, že morská soľ pri procese kryštalizácie môže obsahovať časti plastov alebo iných znečisťujúcich látok.
Výskumná skupina vedcov z Malajzie zverejnila článok, v ktorom zverejnila, že v niektorých šaržiach morskej soli sa mikro-častice plastového odpadu skutočne nachádzali. Táto soľ sa predáva po celom svete.
Plast sa v atmosfére rozkladá dlhšie ako 500 rokov! Vedci analyzovali 17 značiek, ktoré vyrábajú a produkujú morskú soľ, ktoré pochádzali z 8 rôznych krajín. Plast bol zistený vo všetkých okrem jednej vzorky. To je alarmujúce číslo. Najčastejšími zložkami, ktoré boli nájdené sú polypropylén a polyetylén.
Takýto obsah látok neznamená síce významné zdravotné riziko pre ľudí, ale následky môže mať a hlavne je to varovanie, aby sme boli ostražití. Rovnaký osud môžu mať aj iné potraviny a to hlavne morské riasy a ryby.